„Ta začala v polovině devatenáctého století, kdy se nechal portrétovat historicky první starosta František Kralert,“ uvedl současný starosta Leopold Bambula.

Série historických portrétů starostů končí Václavem Žemličkou. Ten úřad opustil v roce 1943, když Němci až do konce druhé světové války rozpustili městská zastupitelstva. „Po válce v čele města stáli až do roku 1990 předsedové městských národních výborů. Ti pelhřimovští se také nechali zvěčnit,“ podotkl Bambula. Jejich portréty uchovává ve svých sbírkách Muzeum Vysočiny Pelhřimov.

Po revoluci začaly vznikat podobizny novodobých starostů. Ty jsou zatím dva. Namalovat se nechal Jan Tomášek a Miroslav Březina.

Podle Leopolda Bambuly se jedná o skutečnou raritu. „Tak ucelenou sbírku portrétů svých představitelů má málokteré město,“ dodal Bambula.

Do galerie brzy přibude také jeho podobizna. Bambulův portrét zhotoví pelhřimovský restaurátor a malíř Jaroslav Benda. Ten už na obrazu pracuje. Leopold Bambula mu ale zatím ještě modelem neseděl. „Starosta je velice zaneprázdněný člověk, proto na sezení nebyl čas,“ vysvětlil Benda, který Leopolda Bambulu maluje po paměti. „Leopolda Bambulu znám. K dispozici mám i několik jeho fotografií, takže nepotřebuji, aby po celou dobu práce seděl přede mnou,“ líčil Jaroslav Benda.

Starosta do Bendova ateliéru přijde pózovat pouze jednou, aby mohl malíř vystihnout jemné detaily. „Na obraze budu ještě nějaký čas pracovat. Měl bych ho dokončit v průběhu května,“ prozradil Benda.

Celkem jedenáct obrazů bývalých mětstských představitelů zhotovených technikou olejo〜malby na plátně našlo své místo v zasedací místnosti na pelhřimovské radnici.

Tam se na ně mohou přijít podívat zájemci z řad veřejnosti. Jak potvrdila Ludmila Šmídová ze sekretariátu starosty, o jedinečnou galerii je zájem. „Chodí sem převážně turisté. Obrazy si ale rádi prohlédnou také žáci z pelhřimovských základních a středních škol, kterým se prohlídka podobizen starostů určitě hodí do vyučování,“ uzavřela Šmídová.