Vy jste nechtěl být původně novinářem, že Václave?
Ne. Protože moje tetička je lékařka, tak jsem chtěl být lékařem jako ona. Pak také učitelem biologie, dějepisu nebo češtiny.
Jaký lékařský obor byste studoval, kdybyste šel na medicínu?
Tenkrát jsem vůbec neměl žádnou představu. Vzhledem ktomu, že teta je praktická lékařka, byl bych nejspíš také praktickým lékařem.
Vpřípadě, že byste se vydal na učitelskou dráhu, učil byste na gymnáziu nebo byste si troufl i na základní školu?
Tím, že učím na vysoké škole se mi ten učitelský sen vlastně splnil. Zpravidla říkám, že až se budu chystat na penzi, a vrátím sedo Orlických hor, tak bych šel učit na gymnázium do Žamberka. Ale na základní školu bych si asi netroufl.
Zjakého důvodu?
Protože se obávám, že bych neměl tak pevné nervy, abych učil děti na základní škole. A smekám před každým učitelem základní školy. Ti musí mít velkou trpělivost. Gymnaziální studenti jsou už starší a vyzrálejší. I když vmnoha případech do toho zasahuje puberta.
A jaký byl Václav Moravec student na základní a střední škole?
Drzý a spratkovitý. Když něco provedl, styděl se za to a bál se to přiznat. Jednou jsem házel po spolužákovi koštětem a vysklil přitom okno vdílnách. Jinak jsem měl vyznamenání, ale nešel mi tělocvik. (smích) Protože jsem sport bojkotoval, míval jsem občas trojku, která mi vyznamenání kazila.
Co vám spolužák provedl, že jste po něm hodilkoštětem?
Naštval mě. Už si nevzpomínám čím. Ale pokud nemám důvod, tak koštětem běžně po nikom neházím. (smích)
Jak jste se tedy od lékařství a učitelství dostal kžurnalistice?
Vprvním ročníku na gymnáziu jsem napsal svůj první článek do okresních novin. Text souvisel s letní aktivitou mládeže – byli jsme na Kralickém Sněžníku a ožínali stromečky. A od té doby jsem si řekl, že budu novinářem.
Jednou jsem se o vás dočetla, že jste na vysoké škole podváděl u zkoušek…
Jako jeden zpovinných předmětů jsme měli foto žurnalistiku. Ale já měl jasný cíl, že chci pracovat vrozhlase. Předmět byl zakončen zkouškou a měly se odevzdat tři fotografie: reportážní, portrétní a zpravodajská. Mě fotografování opravdu nebavilo. Poprosil jsem tedy kolegu a kamaráda zFrekvence 1, který fotil rád, aby mi ty tři fotky udělal. Kamarád měl kamaráda, který byl známý naší profesorky – paní doktorky Lábové. Ten jí řekl, že fotky na zkoušku za mě nafotil kolega Vonc. Za několik dní jsem skládal onu zkoušku a detailně jsem paní Lábové popisoval, jak fotky vznikaly. Tři čtvrtě hodiny mě tam dusila a na závěr řekla: Tak co dáme za známku kolegovi Voncovi? Vživotě jsem se tolik nestyděl jako tehdy. Dostal jsem trojku a stydím se za ni dodnes. Od té doby se snažím nepodvádět.
Jak vzpomínáte na své působení včeské redakci BBC?
Teď už snostalgií, protože je to rok a půl, co česká redakce BBC neexistuje. Byla to pro mě ta nejlepší škola, jakou jsem vrámci praktické žurnalistiky mohl dostat.
Který host zvašich rozhlasových pořadů vás nejvíce zaujal?
Těch hostů bylo mnoho. Při cestě do Pelhřimova jsem přemýšlel kolik hostů se mi za těch jedenáct let, co dělám rozhovory ve studiu vystřídalo. Došel jsem kčíslu tři a půl tisíce. Někteří hosté se opakují. Zvláště politici jsou stálice. Ale každý host vás něčím zaujme. Někdo vás zaujme neverbální komunikací. Jiný vás překvapí tím, že je stále nervózní.
Jakou osobu, ztěch co jste ještě nezpovídal, byste jednou zpovídat chtěl?
Většina českých osobností mými rozhlasovými pořady prošla. Ze zahraničních osobností by se mi líbilo zpovídat Jana Pavla druhého. Škoda, že jsme se nikdy nepotkali.
Jak jste se dostal kpořadu Otázky vČeské televizi?
Od roku 1996, když jsem dělal Press klub na Frekvenci 1, jsem byl dvakrát osloven, abych šel do České televize. Když ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal přišel snabídkou potřetí, řekl jsem si, že když mi to znovu nabízejí a já to do třetice odmítnu, tak už mi to nikdy nikdo nenabídne a přijal jsem. A od roku 2004 se Otázky, stou tří měsíční pauzou, vysílají dodnes.
Na jaře roku 2005 jste zOtázek na již zmíněné tři měsíce odešel. Jako důvod jste uváděl, že si nechcete dál kazit víkendy něčím tak
iracionálním jako je česká politika. Co vás přimělo ktomu, abyste si nedlouho po svém odchodu začal víkendy kazit znovu?
Bylo to spíš osobní rozhodnutí, než profesionální. Neodolal jsem tlaku lidí, kteří se na tom pořadu podíleli. Říkali: Mám se za čtvrt roku nepodařilo nikoho najít. Chceme aby ses vrátil. Odpovídal jsem, že můj návrat je totální nesmysl. Ale nakonec jsem naléhání podlehl a kývl jsem.
Po vašem návratu prošly Otázky několika proměnami: dostaly dvojnásobnou stopáž, novou grafiku… Je teď něco, sčím nejste vpořadu spokojený?
Stále je co zlepšovat. Kdyby tady seděl celý tým Otázek, vyprávěl by vám, že se vždy těší na neděli, co si zase Moravec vymyslí. (smích) Myslím, že je zapotřebí Otázky posouvat dál. Pořad by neměl řešit jenom politická témata. Aby to nebylo jenom o tom, že přijdou dva politici a budou dlouze hovořit a hádat se.
Jak probíhá příprava Otázek. Od neděle, kdy se vypnou kamery do další neděle, než se kamery opět zapnou?
Teď jste to, Nelo, přesně popsala – jen co se vypnou kamery už se připravují další Otázky. Příprava probíhá prakticky neustále. Je to běh na dlouhou trať.
Máte někdy chuť hádající se politiky, takzvaně „seřvat na tři doby“ nebo jim udělat něco horšího?
Nemůžu si to dovolit. Snažím se využívat ironie, nadsázky a humoru, abych jim ukázal, že už by měli přestat. Často se začnou nejvíc hádat, když už pořad končí. Pravidelně dostávám vynadáno zprogramového oddělení České televize, protože přetahujeme. Jednou byli opravdu knezastavení. Řekl jsem: Ale přátelé, vždyť zkazíte dětem pohádku. Teprve pak si uvědomili, že by měli přestat.
Po ukončení vysílání BBC vČeské republice jste působil mimo rozhlasovou sféru. Určitě vám chodila spousta nabídek od různých rozhlasových stanic…
Ano, dostával jsem nabídky. Nakonec jsem kývl na tu od rádia Impuls. Protože tam pracuje část lidí, se kterými jsem kdysi začínal na Frekvenci 1 a Evropě 2. Mám tam přátele a lidi, kterým důvěřuji. To bylo to rozhodnutí, proč jsem šel právě do Impulsu.
Vjednom rozhovoru jste řekl, že byste chtěl umět natočit dobrý dokument. Co byste zdokumentoval?
Těch témat je mnoho. Čím dál častěji se dívám na National Geographic. Před čtrnácti dny například dávali dvouhodinový dokument o zkáze Pompejí a Herculánea. Bylo to lepší než jakýkoliv akční film. Dokumentaristé tam zpovídali strašně zajímavé osobnosti. Myslím si, že největší umění je dobře popularizovat odborná vědecká témata, tak, abyste neurazili odborníky a zároveň je dokázali dobře vysvětlit veřejnosti.
Jsme vknihovně. Vy máte velmi vřelý vztah ke knihám, že?
Ano, mám. A teď už mám i vřelý vztah kpelhřimovské knihovně. Mrzí mě, že dnešní generace radši brouzdá po internetu, než aby četla knížky.