Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opatrní měšťané poodhalili tvář

Pelhřimov - Studenti tercie pelhřimovského gymnázia se v rámci moderní výuky zapojili do projektu Výchova ke vztahu ke kulturně historickému dědictví.

7.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: ARCHIV

V aule gymnázia se konala první minikonference, na které terciáni prezentovali své nově nabyté poznatky. Objasnili tak některé osudy dřívějších obyvatel, prozradili, jak se oblékali, co jedli a čím se bavili.
 
Přítomni byli nejen ostatní studenti, ale i pracovníci muzea a zástupci z řad historiků.
 
„Téma na zpracování bylo libovolné, ale protože je mi život měšťanů v 17. století blízký, vybral jsem právě toto. Žákům ve třídě jsem pak vždy do dvojic rozdal kartičky se jmény dobových občanů města s minimem informací,“ přiblížil náplň projektu profesor pelhřimovského gymnázia Karel Kratochvíl, který celou akci zorganizoval.
 
Veškeré chybějící údaje si studenti museli zjistit sami. K tomu jim byl nápomocen městský archiv, knihy, matrika a další dochované historické prameny.
„Celé je to vlastně založené na spolupráci školy a paměťového institutu, což je v našem případě hlavně archiv a Muzeum Vysočina,“ vysvětlil Kratochvíl.
Sami studenti strávili se zpracováním materiálů nejednu pernou chvilku. Návštěvy archivu tak byly na denním pořádku.
 
„Naši prezentaci jsme připravovali asi měsíc. Zabralo to hodně času, protože jsme to museli dělat ve volných chvílích mimo školu,“ pokývala hlavou Pavlína Cabadajová, která středeční přednášky navíc zpestřila vystoupením. V historickém kostýmu zahrála šest skladeb na citeru.
 
Projekt má zatím odbytou pouze první část.
 
V té druhé se budou prezentovat další zpracování osudů jednotlivých měšťanů a také výstava v pelhřimovském muzeu. Ta potrvá od prosince do března příštího roku.
7.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení