Město Pelhřimov přispívá sportovním organizacím částkou 5,7 milionu. Z toho připadne 5,4 milionu na činnost oddílům a 300 tisíc na jednorázové sportovní události. Kultura může počítat s částkou několikanásobně menší a to s 300 tisíci korunami.

Sport je více trendy než kultura

„Výše příspěvků je v podstatě srovnatelná s minulým rokem, i když organizací přibývá a tak i výdaje stoupají,“ řekl starosta města Pelhřimova Leopold Bambula.

Vedoucí finančního odboru Libuše Lašťovičková sice přiznává, že jde o velký nepoměr, nicméně tak to bylo stanoveno a kultura si s touto částkou zatím vždy dokázala poradit.

„Řekla bych, že se jedná o současný trend, vkládat větší částky do sportu. Před sedmi lety se jednalo asi jen o půl milionu,“ doplnila Lašťovičková.
Humpolečtí zastupitelé jsou ve svém rozpočtu ke kultuře přece jen o něco milosrdnější. Kultura si tam polepšila o dvě stě tisíc.

„Na kulturní aktivity a vše s nimi spojené dáváme kolem 500 tisíc korun. Na sport máme vyhrazené 4 miliony korun,“ prozradil místostarosta města Humpolec Roman Brzoň.

Jak ale podotkl, částku na sport je nutno vidět objektivně, s pochopením širších souvislostí. Například tělovýchovná jednota Jiskra stojí Humpolec 1 700 000 korun.

„Nejvíce peněz se dává za pronájmy sprotovních hal nebo jiných prostor. Samotné závody pak nejsou také zadarmo,“ vysvětlil Brzoň. Podle něj však takový nepoměr býval vždy i v minulosti.

Překvapivě jiná je situace v Horní Cerekvi, kde je tento poměr přesně obrácený. Kultura si přijde na více peněz a ostrouhá pro změnu sport.

V Cerekvi si kuturu hýčkají

„Na různou tělovýchovnou činnost dáváme z letošního rozpočtu města 735 tisíc korun. Jen na kuturu však připadne přes milion a půl. Do toho pak ještě nepočítáme půl milionu místní knihovně a šedesát tisíc pro muzeum,“ upřesnil starosta Horní Cerekve Jaroslav Anderle.

V Horní Cerekvi se podle něj finančně preferuje kultura už dlouho. „Samozřejmě, pokud zrovna není potřeba více zainvestovat do nové haly,“ usmál se Andrle.