Ve většině knihoven na Pelhřimovsku návštěvnost neklesá, na druhou stranu se ztrácí zájem o naučnou literaturu jak ze strany dospělých, tak dětí.
Statistická čísla jsou ve většině měst srovnatelná s minulými roky.

„Tradičně nás nejvíce navštěvují senioři a studenti. Nové čtenáře se snažíme nalákat díky různým akcím, které pořádáme. Každá akce má samozřejmě jiný okruh posluchačů. Pokles zaznamenáváme v oblasti naučné literatury, neboť studenti raději využívají internet i přes fakt, že v mnohých případech jsou tam neúplné a nepřesné informace,“ zamýšlí se nad návštěvností vedoucí knihovny v Pelhřimově Iva Rajdlová.

Nejčastějšími návštěvníky většiny knihoven na Pelhřimovsku jsou již tradičně senioři. Ti v pelhřimovské knihovně tvoří 23% z prozatímních návštěv od začátku roku do dnešního dne.

Na záda jim dýchají žáci základních škol s necelými dvaceti procenty, na poslední příčce jsou potom jedenáctiprocentní studenti a učňové. Za první čtyři měsíce nového roku si čtenáři vypůjčili téměř 42000 dokumentů, na pokutových upomínkách potom dluží 21330 korun. Největší nápor na pracovnice knihovny je kolem páté hodiny odpolední.

Kamenice je na tom podobně

„V kamenické knihovně se nám drží návštěvnost na stejné hladině jako vloni. Co se týče motivačních akcí, jsem trochu zklamaná, že zůstávají veřejností poněkud opomíjené. Myslím si, že například tréninky paměti s paní Vejsadovou jsou opravdu zajímavé. Návštěvnost nám mírně klesla vloni, ale pouze v oblasti naučné literatury, jak pro děti, tak pro dospělé,“ shrnuje stav knihovny v Kamenici vedoucí Hana Senderáková.