Návštěvníci se mohou těšit na tři detektivní příběhy s názvy Pes a kočka, Ustrašený člověk a Zlatý pan ministr, z nichž poslední zmiňovaná je z naší současnosti.

Zdánlivě všední situace ze zdánlivě všedního dne se odehrávají v útulné francouzské kavárničce v Paříži a okouzlují diváka svou pointou i postavami plnými neotřelého humoru.

V hlavních rolích se představí Naďa Konvalinková, Jana Boušková, Václav Vydra a Matěj Hádek. Autorský záměr Roberta Thomase je jasný a působivý. Dvouhodinové představení proto nabízí nezapomenutelný zážitek.

Jeho postavy jsou napsané brilantně a s velkou láskou. Ať už patří na stranu dobra, či zla, jsou plné humoru a člověčenství.

Robert Thomas měl podobný osud jako řada jiných umělců. Poté, co přišel do Paříže, se pokoušel živit jako herec, ale slávu a uznání mu přinesly až jeho vlastní divadelní hry.

Základní prvek v jeho hrách je kriminální zápletka, která bývá ovšem upozaděna a není tak krvelačná jako třeba v Anglii či New Yorku.

Francouzský dramatik se snažil spíše o typickou pařížskou komedii s komickými postavami a nadhledem. Světoznámým se stal už po dopsání své první hry Past na osamělého muže v roce 1960.

Tereza Hrabě