Za doprovodu Komorní filharmonie Vysočina zazněla v nastudování Pražského smíšeného sboru, brněnského Vox luvenalis a jihlavské Melodie. Hostem prvního festivalového koncertu byl sbor Monteverdi Choir z Maďarska.

Na festivalu, jenž má v Česku nejdelší tradici, zazní skladby v podání 13 špičkových sborů z Česka, Slovenska, Maďarska, Estonska a také z Mexika. V sobotu odpoledne v divadelním sále domu kultury zazpívá Kühnův dětský sbor. Večer bude patřit Studentskému univerzitnímu sboru z Mexika, Foerstrovu komornímu sdružení z Prahy a Pražskému smíšenému sboru.

Nedělní koncert začíná již dopoledne. Posluchači uslyší dětský pěvecký sbor Permoník z Karviné, Novou českou píseň z Plzně a Estonia Seltsi Segakoor.

Součástí festivalu jsou satelitní koncerty v Humpolci, v Třebíči, na hradě Roštejně na Jihlavsku a rodném domě Gustava Mahlera v Kališti na Pelhřimovsku. Odborný seminář bude tentokrát patřit práci se sborem při nácviku skladeb maďarských autorů. Součástí jubilejního ročníku je také sobotní setkání zakladatelů, organizátorů, skladatelů a sbormistrů, řekla ČTK hlavní organizátorka Drahomíra Majerová.

Za 50 let na festivalu účinkovalo odhadem 25.000 zpěváků. V roce 1983 na něj zavítal první sbor ze západní Evropy. Po roce 1990 v Jihlavě hostovali pěvci z pěti kontinentů. Repertoár festivalu je bohatý: od duchovních skladeb, přes staré světské až po jazzové a avantgardní novinky.

"Důležitou součástí festivalu je bienále skladatelské soutěže. Stovky skladatelů z celého světa do ní zaslali na 5000 sborových skladeb," řekl ČTK jeden ze zakladatelů přehlídky Ladislav Fučík. V Česku ale neexistuje žádné nakladatelství sborové tvorby. Novinky proto vydává pořadatel festivalu - jihlavský Dům kultury. "Unikátní na soutěži je to, že oceněné skladby jsou na následujícím ročníku provedeny," uvedl Fučík.