Organizátoři blížícího se festivalu rekordů a kuriozit pojišťovacím poradcům vydělat nedávají. „Také se nám stalo, že propršely čtyři ročníky festivalu po sobě, a lidé přesto přišli. Rekordy navíc padají bez ohledu na počasí. Čímž neříkám, že chci, aby lilo jako z konve,“ usmál se prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Vadí i vedro

Ten jedním dechem položil řečnickou otázku. „Co je to vlastně pěkné počasí? Podle našich zkušeností lidem spíše vadí vedro,“ dodal. Pořadatelé neméně tradičních humpoleckých slavností naopak neponechávají nic náhodě.

„Náklady na festival se již vloni blížily ke čtyřem milionům korun. Většinu smluv bychom museli vyplatit bez ohledu na zrušení akce,“ řekl Zdeněk Mikulášek.

Vzpomněl přitom právě na loňskou vypjatou situaci, kdy se na obloze okolo Humpolce honil jeden fialový bouřkový mrak za druhým. Průtrž mračen dokonce zhatila ve stejný den zahájený rockový festival ve třicet kilometrů vzdálené Jihlavě. Humpoleckému náměstí se ničivý lijavec nakonec vyhnul.

Štěstí nakonec přálo

Činovníkům zodpovědným za květnový pelhřimovský Poutník fest zatrnulo letos. „Když začalo v polovině programu hustě pršet, nebylo mi dvakrát dobře,“ nezapíral Jiří Vacek z pivovaru Poutník.

Meteorologové tehdy varovali před silným deštěm, pojistka na stole neležela žádná.

Neúspěch akce se nakonec nekonal. Osmnáct stovek lidí se nacpalo pod obří stany, za hodinku bylo po dešti.

„Hned na první poradě po festivalu jsme se ale o pojistce bavili. Přece jenom pracujeme s určitým objemem peněz, který si větší pozornost zaslouží,“ podotkl Vacek.

Pořadatelé letních festivalů, ať už dohodu s pojišťováky mají či nikoliv, však nepřestávají prosit nebesa o slitování. Někteří věří osvědčeným termínům. „Druhý víkend v srpnu nám dosud vcelku přál. Snad se to potvrdí i letos,“ zaklepal Mikulášek významně na dřevěný stůl.