Letošní přihlášení mladí operní pěvci, kterým je do pětatřiceti let, pocházejí z dvaačtyřiceti zemí světa. „Přijedou operní pěvci například z Japonska, Koreje, Číny, Ameriky, Maďarska, Rakouska a mimo jiné také z Panamy,“ vyjmenoval Jakub Pustina jen hrstku z přihlášených zemí.

Ti nejlepší operní pěvci z celého světa pak vystoupí 16. října v Pelhřimově. „První kolo operní soutěže, která se koná za doprovodu klavíru, probíhá ve velkých světových metropolích, jako je například Miláno, Paříž, Brusel nebo New York. Vybraní účastníci z prvního kola jsou pozváni sem na Vysočinu, letos to bude Jihlava. Z těchto zpěváků, kterých je řádově kolem tří set, se pak vybere třicet nejlepších. A ti přijedou v druhém říjnovém týdnu právě sem na Vysočinu a budou soutěžit před odbornou porotou ještě v semifinálovém a finálovém kole,“ popsal Pustina koncept soutěže.

Dodal také, že v rámci soutěže se následně uskuteční koncerty vítězů. „Jeden z koncertů bude i tady v Pelhřimově. Jednat se bude hned o první koncert, který proběhne 16. října v Divadle Lubomíra Lipského,“ prozradil Jakub Pustina.

Podle úspěšného barytonisty se také v Pelhřimově podařila nastartovat krásná tradice tohoto mnohdy opomíjeného umění. „Jakuba Pustinu jsem poznal při jedné společenské akci před více než třemi roky, kdy zpíval na náměstí. Náhodou jsme se potkali u oběda a začali jsme spolu komunikovat a já jsem si postěžoval, že v Pelhřimově žiji přes třicet let a vážná hudba tu nikdy neměla moc obdivovatelů. Když jsme tu měli například nějaký takový koncert, tak v divadle bylo obsazeno pouze pár řad,“ přemítal starosta Pelhřimova František Kučera.

„Jakub Pustina,“ pokračoval pelhřimovský starosta, „na to ale hned zareagoval a společně jsme vymysleli novoroční koncerty. Teď už je vidět, že se pelhřimovští občané začali o vážnou hudbu zajímat.“

V rámci tohoto slavnostního okamžiku vstoupila do Rekordmanské Síně slávy Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov další osobnost, a to jeden z nejslavnějších tenorů světové operní scény. Jedná se o Petera Dvorského, pěvce, jenž ztvárnil nejvýznamnější operní role v pětadvaceti zemích světa.

Petera Dvorského navíc budou moci milovníci opery vidět už dnes v Divadle Lubomíra Lipského, kde se od 19 hodin uskuteční koncert absolventů pěveckých kurzů tenoristy Petera Dvorského.