Premiéra se blíží ochotnickému souboru v Rynárci. Už jen do března mají čas zkoušet třeba herci pelhřimovského Riegera.

Rynárečtí ochotníci letos zvolili přes sto let starou, ale nově upravenou hru Jana Štolby Vodní družstvo. Režiséra Miroslava Kumžáka oslovilo, že je hra vtipná, doplněná o zpěvy a že je aktuální tím, jak odhaluje pokrytectví, prospěchářství a korupci. Kromě tradičních opor souboru se ve hře objeví i nová posila Martina Váňová. Premiéra je příští pátek.

Sedmnáct představení už je vyprodáno a zbývá pouhých 20 lístků na derniéru 31. března. Jak dodává Kumžák, po derniéře v Rynárci zváží i hostování v Pelhřimově.

Soubor hru věnuje svému dlouholetému členu Stanislavu Borkovi, který nedávno zemřel.

Po loňské klasice, Třech mušketýrech, režisérka Spolku divadelních ochotníků Rieger Pelhřimov Marie Steinhauserová zvolila zcela jiný kalibr. Herci pilně zkoušejí těžkou konverzační hru francouzského dramatika Georgese Feydeau: Ten, kdo utře nos, v níž není nouze o komické situace.

Zkoušejí od září

Protagonisté se na prvních čtených zkouškách začali scházet už loni na začátku září.  „Jedná se opět o manželské i mimomanželské vztahy, situační zápletky, kde není nouze o komické situace. Konverzačky jsou vždy těžké na hraní, takže se musí postupovat krůček po krůčku. Nám se blíží premiéra, tak ke všemu ještě finišujeme s kostýmy a výpravou. Na své první diváky se těšíme 11. března," řekla režisérka. ?dokončení na straně 3
Ještě předtím, konkrétně 9. února se herci pobaví a zatančí na Divadelním plese, který se koná v Kulturním domě Máj v Pelhřimově.

Soubor loni posílili tři noví členové

Divadelníci v Horní Cerekvi vybrali Renčínovu Nejkrásnější válku, která se inspiruje vděčným a už z antiky známým tématem nadvlády žen nad muži.
„Je to početně dost obsazená veselohra se zpěvy. Začátkem února začneme zkoušet na jevišti a teprve tam se ukáže, co to bude chtít kostýmově a kulisově," říká režisér souboru Jaroslav Zelenka s tím, že i hry určené jako výpravné se dnes mohou pojmout civilněji.

Premiéru z 9. března a další čtyři představení ochotníci odehrají v Cerekvi a v jednání jsou nejméně další dvě až tři hostování. Jak režisér dodává, soubor se kromě jádra asi deseti lidí různě obměňuje a loni byl posílen o tři nové členy.

V Jiřicích u Humpolce má svou dlouholetou tradici ochotnický spolek, který se specializuje na program typu kabaretu, kdy se scénky střídají s písničkami. Režisérem je Josef Menšík, který svůj spolek právě připravuje na březnovou premiéru. Herci poprvé předvedou nové představení divákům šestnáctého.

Do té doby však Jiřičtí, pokud to zatím nestihli, mohou navštívit představení nového souboru Půda, který ve vesnici vznikl loni.
Ochotníci z Půdy si přitom premiéru komedie s názvem Přes přísný zákaz dotýká se sněhu odbyli už v prosinci.

„Původně to měla být jen sousedská recese, ale když jsme konečně vybrali tu správnou hru a zjistili, kolik energie je třeba věnovat jejímu nazkoušení, nechtěli jsme zůstat jenom u jednoho představení. Naplánovali jsme tři, ale pro velký zájem teď ještě dvě přidáváme," popsal počátky spolku režisér a herec v jedné osobě Libor Vincenc. Dodal také, že byli osloveni z Humpolce, aby se zúčastnili tradičního festivalu amatérských divadelních představení Honzlův Humpolec, kde je zřejmě 1. března čeká i derniéra jejich aktuálního představení.

„Chuť pokračovat v ochotnickém divadle je velká, proto asi nebude zbytí a pustíme se potom zase do nějaké další hry," prozradil režisér.

Herci přebíhají

Motivací pro založení nového spolku nebyla podle Vincencových slov snaha konkurovat tomu stávajícímu, jen chtěli vyzkoušet něco nového, celovečerní hru. Poslední dvě jiřická představení divadla Půda se uskuteční 10. a 22. února. Do premiéry kabaretu tak stihnou druhému spolku, s nímž si půjčují některé herce, jak se říká vyklidit pole.

Přehlídka divadelních amatérských souborů Honzlův Humpolec potrvá od 1. do 22. března.