Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Pacovsku vzdají příští rok hold rodáku Antonínu Sovovi

Pacov/ Lukavec – Kulturním tématem číslo jedna se příští rok na Pacovsku stane 150leté výročí narození tamního rodáka, Antonína Sovy.

10.11.2013
SDÍLEJ:

Příští rok si na Pacovsku připomenou 150leté výročí narození českého básníka a prozaika Antonína Sovy, který se narodil 26. února 1864. Foto: Archiv Městského muzea Antonína Sovy v Pacově

Městští radní a muzeum proto už nyní vymýšlejí dramaturgii kulturních akcí směřovanou právě k výročí českého básníka a prozaika Antonína Sovy, který se narodil 26. února 1864 na pacovském zámku.

„K jeho výročí uspořádáme řadu aktivit. Plánujeme vydání jeho biografie spojené s křestem knihy a následným kulturním programem. Dále připravujeme zhudebnění básní Antonína Sovy, kterého se ujme skladatel Jiří Bílý. Tato akce bude rovněž spojena s křestem a doprovodným programem," řekl pro Deník starosta Pacova Lukáš Vlček.

Lidé se také mohou těšit na různé výstavy či komponované večery tohoto uznávaného českého básníka, v jehož dílech se objevuje krajinářská i intimní lyrika, vlastenectví a hledání morálních a společenských hodnot.

Obnova expozice

Pacovští plánují do bohatého kulturního programu zapojit i okolní obce. Rodina Antonína Sovy se totiž v roce 1866 přestěhovala z Pacova do Lukavce. A právě v tomto městysu by mohla být obnovena expozice v altánu zvaném Hříbek, ve kterém krátce bydlela i Sovova rodina a později básník s manželkou na svatební cestě. Rekonstrukce polygonálního dvouposchoďového klasicistního altánu a jeho úprava na památník byla dokončena v červenci 2004. Od té doby je tam stálá expozice věnovaná životu a dílu tohoto umělce.

„Expozici bychom chtěli příští rok vylepšit, doplnit. Proto jsme naše občany v Lukaveckém zpravodaji oslovili, aby se doma podívali, zda nenajdou po svých předcích korespondenci, předměty či cokoliv jiného majícího vztah k Antonínu Sovovi. Bude pak na domluvě, zda si věci zapůjčíme, odkoupíme nebo zdokumentujeme a vrátíme," poznamenal starosta Lukavce František Pinkas.

Ten dále dodal, že obměna expozice bude právě záležet na získaných materiálech a exponátech. „Hříbek je přístupný vždy od dubna do října. Takže počítám, že se nám to do této doby podaří zrealizovat," uvedl starosta.

Dalším plánem je oživení dvanáctikilometrové stezky Antonína Sovy, která vede z Pacova přes Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Značená turistická trasa, která dále pokračuje z Lukavce na Načeradec a Velký Blaník, je hojně využívaná pěšími i cyklo turisty.
Trasa vede po loukách a lesích a povrch tvoří polní a lesní cesty. Po cestě jsou umístěné čtyři informační tabule, které blíže informují o obcích a o básníku Antonínu Sovovi.

„Tuto akci bychom rádi zrealizovali pod patronátem mikroregionu Stražiště. Stezku bychom chtěli doplnit novými informačními tabulemi a dalšími prvky," dodal Vlček.

Kdo by už nyní chtěl nahlédnout do života a díla této výrazné osobnosti české moderní poezie, může navštívit stálou expozici v Městském muzeu Antonína Sovy. Ta se s mnoha originálními exponáty stává cílem školních výprav a široké veřejnosti. Neobyčejnou Sovovu pouť životem osobním i uměleckým navíc poutavě přibližuje promítaný dokumentární film.

Antonín Sova
Český básník a prozaik se narodil 26. února 1864 v Pacově a zemřel 16. srpna 1928 v Pacově. Jeho dílo bylo ovlivněno realismem, symbolismem a impresionismem. Později se soustředil na přírodní a subjektivní lyriku. Jeho přírodní lyrika je spojena s jihočeským krajem, jeho milostná poezie je psána písňovou formou. Sova svými díly útočil proti společnosti a dával najevo protispolečenské postoje celé mladé generace. V jeho dílech se objevuje vlastenectví a hledání morálních a společenských hodnot.
Zdroj:www.wikipedia.cz

Autor: Alexandra Knapová

10.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení