První z nich, kterou si lze ve výstavním sále na Horním náměstí prohlédnout už v úterý, se jmenuje Zapomenutí svědkové – necháme to tak? Seznámí návštěvníky muzea s osudy církevních památek nejen za minulého režimu, kdy bylo mnoho z nich poznamenáno ničením a zapomenutím, ale i v současné době, kdy se některé z nich probouzejí k životu, zatímco další ale zapomenuté zůstávají.

První část výstavy představuje kříže v okolí Humpolce. Některé jsou udržované, o jiné se dlouhodobě nikdo nestará a na některých místech už zůstal jen opuštěný kamenný podstavec zarostlý v kopřivách. „U těchto původně církevních památek se dnes již mnoho lidí k modlitbě nezastavuje, ale přesto patří do krajiny, kde dotvářejí její kulturní a duchovní rozměr, a zaslouží si proto ochranu," vysvětlil Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce. To výstavu připravilo ve spolupráci se sdružením Zachraňme dominanty a společností Castrum.

Druhou část výstavy tvoří expozice nazvaná Necháme to tak?, která ukazuje rozkradené, rozbourané a zapomenuté kostely a kapličky z celé republiky. Na ni navazuje poslední část nazvaná Probuzení kaple svaté Anny vyprávějící osudy památky nedaleko Pelhřimova od jejího vystavění přes úplné zapomenutí až po snahy o její záchranu.

Nová naučná stezka

Křížky si nemusí lidé prohlížet pouze na obrázcích. „Jestliže výstavu nestihnete, nebo vás jarní sluníčko vytáhne do přírody, můžete si udělat procházku po nové naučné stezce Křížek v polích, která vede z Mladých Bříšť u Humpolce po modré turistické značce," vybídl Koubek.

Ani výstavní sál na Dolním náměstí nezůstane pozadu. I tam budou od středy k vidění nové exponáty, a sice obrazy Jana Řeřichy, který maluje květiny, krajinu i figury, a ručně vyřezávané rámy Věry Řeřichové. Obě výstavy skončí ve čtvrtek 27. března.