Včera v podvečer si škola připomenula nejen čerstvé úspěchy koncertem vítězů všech kol interpretačních postupových soutěží.

Na ústředním kole v komorní hře s převahou dechových nástrojů, které se konalo od čtvrtka 25. dubna v Liberci, obsadili mladí humpolečtí hudebníci jedno první místo.

Nejlepším vystoupením ve své kategorii zaujalo Kvinteto s bicí soupravou ve složení David Vaněček, Ilona Hypšová, Jan Žáček, David Pokorný, Matěj Sukdolák a Tomáš Vodrážka. Zmíněné školní humpolecké těleso vybojovalo republikové prvenství v kategorii souborů žesťových nástrojů v kombinaci s jinými nedechovými nástroji do 17 let. „Jsem nadšený, je to vynikající úspěch,“ komentoval nejvýraznější počin na liberecké soutěžní přehlídce ředitel ZUŠ Gustava Mahlera Humpolec Josef Jirků. Současně poukázal i na výbornou práci kantora Tomáše Vodrážky, který hře na dechové nástroje vyučuje.

Za úspěch lze rozhodně považovat i dvě druhá místa. To první získalo kvarteto žesťových nástrojů Kateřina Turková, Vojtěch Krupička, Julie Jančurová a Marian Kváš v kategorii souborů žesťových nástrojů do 11 let. Druhé stříbro pak přidalo žesťové trio Vojtěch Kameš, Vít Boháč a Martin Šidlák v kategorii souborů žesťových nástrojů do 17 let.

Humpolecká zuška se díky uvedeným umístěním stala druhou nejúspěšnější základní uměleckou školou z Vysočiny v ústředním kole v komorní hře s převahou dechových nástrojů, kde se představilo celkem 239 soutěžících.

Úspěšnější z Vysočiny byla jen ZUŠ Jihlava, která veze z Liberce čtyři první místa, dvě druhá a jedno třetí umístění.

S cenami se na Vysočinu vraceli také žáci ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod (jedno první a jedno druhé místo), ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem (jedno první místo), ZUŠ Telč (jedno první místo) a ZUŠ Polná (jedno druhé místo).

Ve čtvrtek se talentovaným humpoleckým instrumentalistům dařilo náramně na krajském kole ve hře na elektronické klávesové nástroje, které chodí do zušky do hodin k Martinu Dvořákovi. Ti totiž krajskou přehlídku v Chotěboři zcela ovládli, když získali šest z osmi postupů do ústředního kola. „Také tady se projevuje vynikající pedagogické vedení vyučujícího, v tomto případě Martina Dvořáka,“ zdůraznil ředitel školy.

Prvenství s postupem do ústředního kola, které se uskuteční od 23. do 25. května v Kroměříži, vybojovali Kateřina Vápeníková, Veronika Holadová, Veronika Marešová, Michaela Krejčí, Adam Chvalkovský a David Vaněček. „Ani v ústředním kole nejsou naši žáci bez šancí na výborná umístění. Osobně jsem nejvíc zvědavý na Míšu Krejčí, která vyhrála už před třemi lety,“ doplnil Josef Jirků.

První místo (bez postupu) si z Chotěboře do Humpolce vezli Petra Hrušková, Václav Král a Romana Marešová.

Mezi osmadvaceti soutěžícími v krajském kole ve hře na elektronické klávesové nástroje měla zastoupení i ZUŠ Pelhřimov, Nelly Kučírková i Tereza Kostková osadily shodně druhá místa.