Platforma Humpolec každoročně od začátku června do konce srpna ovládá humpolecký park Stromovku. Příchozím návštěvníkům nabízí program s akcemi různého charakteru.

Letos ale bude mít Platforma zásadně upravenou podobu. „Z hlediska uzavření parku Stromovka z důvodu jeho revitalizace, jsme pro rok 2018 zvolili výjimečně formu multižánrového festivalu,“ informoval o zásadních změnách organizátor Petr Machek.

O nevyhnutelných úpravách formátu Platformy se začalo jednat během loňského roku, kdy byla revitalizace humpolecké Stromovky potvrzena. „Na základě této informace jsme ještě okrajově zvažovali variantu přesunu tříměsíčního festivalu na jiné místo ve městě nebo vynechání celého ročníku,“ přemítal nad možnostmi Petr Machek.

Nakonec podle slov organizátora vyhrál kompromis. Letní Platforma se uskuteční, jen v jiné podobě. „Z hlediska úspěšného projektu, jakým Platforma Humpolec je, by nebylo vhodné tuto tradici zcela přerušit,“ odůvodnil rozhodnutí Machek.

Letní Platforma v Humpolci letos ožije od 9. do 11. srpna, a to v zóně 8smičky. „Zóna 8smička je spolupracujícím partnerem pro letošní Letní Platformu Humpolec a částečně se také podílí na doprovodném programu,“ sdělil Machek.
S přesunem Platformy musí ale organizátoři řešit kapacitu festivalu. „Z hlediska umístění festivalu v uzavřeném areálu před zónou 8smička, který má jasně ohraničenou a tedy i omezenou plochu, budeme muset kapacitu maximálního počtu návštěvníků omezit,“ připustil Machek.

Vše je zatím v jednání. „Konkrétní řešení je zatím v pracovní verzi, nicméně celý festival bude přístupný zdarma,“ zdůraznil Petr Machek.

I přes značně zkrácenou dobu trvání Platformy organizátoři přípravě letošního ročníku zmíněné akce věnovali stejně času, jako v předchozích letech. „Program a sestavování rozpočtu probíhalo stejně jako v minulých rocích, od konce minulého roku do zhruba března roku letošního,“ zavzpomínal Machek.

Celé akci bude dominovat hudba. „V minulých ročnících Platformy byla hudební produkce postavena převážně na místních hudebních skupinách i jednotlivcích. Do letošní formy festivalu, kdy každý den proběhne celkem pět koncertů, jsme pozvali hudebníky ze širšího okolí, nicméně stále nekomerčně působící,“ sdělil Machek.

V rámci doprovodného programu se děti mohou těšit například na divadelní představení nebo výtvarné workshopy.
V příštím roce by se Platforma měla vrátit do Stromovky již ve své obvyklé formě. „Podoba festivalu bude pravděpodobně obdobná jako v roce 2017. Hlavní změnou k lepšímu bude technické vybavení, které realizovaná revitalizace zahrnuje. Jedná se především o toalety, sezonní občerstvení, skladovací prostory a pevné napojení na elektrický proud,“ konstatoval na závěr Machek.