Lennon nebyl jen výraznou osobností The Beatles, kteří bývají někdy označováni za nejlepší rockovou skupinu všech dob, ale i fenoménem, jenž dodával sílu lidem toužícím po svobodě i v tehdejším Československu, a tedy také ve zdejším regionu.
Zdeněk Duda na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let působil v regionální kape-
le Bazar. Zpráva o smrti Johna Lennona ho ovšem zastihla v Praze. „Byla to jednoznačně šokující zpráva," zavzpomínal Duda.

Liverpoolskou čtveřici sice nikdy moc neposlouchal, neboť se inspiroval kapelami, které přišly po Beatles. A také muzika, kterou sám aktivně provozoval, byla jiná. Přesto ho Lennon ovlivnil. „Lennon mi ale byl vždycky bližší. A něco podobného mohu dnes říct 
i o Georgu Harrisonovi," přiblížil svůj vztah k Lennonovi 
a The Beatles Zdeněk Duda.

John Lennon se stal obětí atentátu, když se onoho osudového dne vracel z autogramiády. Lennona tehdy smrtelně postřelil duševně nemocný fanoušek Mark David Chapman, jemuž krátce před tím Lennon podepsal právě vycházející album Double Fantasy. Na následky mnohačetných střelných poranění Lennon posléze zemřel v Rooseveltově nemocnici v New Yorku.
Martinu Dufkovi bylo teh-dy osmnáct. „S muzikou jsme vlastně teprve začínali a poslouchali jsme tvrdší muziku, nikoliv Beatles a Lennona. Když jsem se o Lennonově smrti dozvěděl, tak mi ho bylo hodně líto, ta zpráva byla hodně šokující," vybavil si Dufek.
Současně připustil, že i jeho generaci Lennon výrazně ovlivnil, i když ne přímo muzikou. „Byl symbolem, stejně tak byly symbolem, který nás poznamenal, ty jeho typické kulaté brýle, jimž jsme neřekli jinak než lennonky. A to samé platilo i o jeho dlouhých vlasech," připomněl Dufek.

A uvědomil si, že mnozí mladí lidé se pustili do pokusů s muzicírováním právě pod vlivem této výrazné lennonovské symboliky. Ostatně ti, kteří sami na žádný hudební nástroj nehráli, dávali zmíněnou symbolikou více či méně najevo svůj vztah k tehdejším komunistickému režimu, který se snažil zmíněnou symboliku mezi mladými lidmi potírat.

Borek Šurych naopak hudbu Beatles poslouchal a jako muzikant z ní vycházel, i když ho ovlivnili i další muzikanti, kteří se objevili koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let minulého století. „Zážitkem, na který nezapomenu, bylo, když se v pelhřimovském kině promítal film Perný den. Beatles jsme poslouchali jako čtrnáctiletí patnáctiletí kluci, s Beatles jsme doslova dýchali," vrátil se ve vzpomínkách o bezmála půl století zpátky Borek Šurych.
Lennon byl pro něho pozoruhodný nejen muzikou, ale i tím, že byl nekonformní, buřičský. „Zapůsobily na mě jeho tehdejší výroky, třeba že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus, nebo ono slav-
né nevěřte nikomu, komu je přes třicet," připomenul Šu-rych. „Kdybych tehdy nosil brýle, tak bych si pořídil jedině lennonky. Lennon nám tady v tehdejším Československu dodával sílu, povzbuzení," dodával.
Když se pak dozvěděl, že byl John Lennon zastřelen, tak té šokující zprávě nechtěl věřit. „Myslel jsem, že se vzápětí objeví nová zpráva, že je to omyl," doplnil vzpomínky Borek Šurych.