Do soutěže se dostaly kompletní obnova klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivě a obnova tvrze s hospodářským dvorem v Sudkově Dole. „Oba objekty jsou nominovány v kategorii obnova památky a restaurování," upřesnila ve zprávě Ilona Ampapová z telčského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu.

Smyslem soutěže je, jak připomíná její vyhlašovatel, upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili.

V želivském klášteře nominaci přivítali. „Je to dobrá zpráva. Účast v takové soutěži může kostelu i klášteru pomoci. Kdybychom v soutěži uspěli, tak by to zviditelnění mohlo být ještě větší," reagoval na zprávu opat želivského kláštera Jáchym Jaroslav Šimek.

Vedení kláštera už před časem ohlásilo, že má s kostelem Narození Panny Marie smělé plány. Želivští premonstráti usilují o to, aby byl prohlášen za baziliku a aby se stal poutním místem a národním památníkem, který by připomínal kněží odsouzené a perzekvované v době totality.

„Naše úsilí podporuje sám kardinál Dominik Duka, kompletní obnova klášterního kostela je pro uskutečnění našich záměrů důležitá, ale nadále musíme splnit celou řadu podmínek, abychom naše záměry uskutečnili," dodal opat.

Radost udělala nominace i Ivu Laurinovi, spolumajiteli tvrze s hospodářským dvorem v Sudkově Dole. „Zařazení obnovy tvrze do soutěže Národního památkového ústavu je pro nás čest, zadostiučinění," prohlásil Laurin. Současně ocenil spolupráci s památkáři, kteří na obnovu omítek a výměnu střešní krytiny středověké tvrze dohlíželi.

Celkem letos usiluje o ocenění Patrimonium pro futuro pětadvacet uchazečů. Nominované počiny byly zařazeny do čtyř kategorií., podrobnosti jsou na webových stránkách Národního památkového ústavu.
Prostřednictvím stránek je možno až do 31. srpna dát hlas v on-line hlasování pro ocenění veřejnosti Památky děkují.