Čtvrteční slavnostní zahájení přehlídky v kině Vesmír bylo věnováno ekologické problematice, což se po promítnutí filmu Anoteho archa o následcích klimatických změn pro obyvatele ostrova Kiribati promítlo i do navazující debaty. „Ve čtvrtek byla debata o dopadu klimatických změn přímo zde v našem regionu, takže se hovořilo o kůrovci nebo o suchu,“ ohlédla se za jedním z dílů letošního Jednoho světa v Pelhřimově Hana Veronika Konvalinková ze spolku Javořice, který zdejší regionální přehlídku pořádá.

Podle očekávání vzbudil zájem veřejnosti páteční program, kdy návštěvníci v zaplněném salonku nejdříve sledovali podvečerní promítání dokumentu Filipa Remundy Bratři Okamurové. Po projekci následovala debata s Hayato Okamurou, nejstarším z trojice bratrů, jejichž životy a aktivity film zachycuje. „Odhad, že tento film diváky na projekci přivede, se potvrdil. Český dokumentární film je našim divákům přece jen bližší, navíc jim bylo blízké i téma,“ poznamenala k pátečnímu programu Hana Veronika Konvalinková a poukázala na odlišnost Hayato a Osamu Okamurových od nejznámějšího Tomia, který je dnes jedním z nejpopulističtějších politiků v zemi.

Neméně úspěšný byl ale i druhý páteční snímek Na jejích bedrech, na který navázala debata se Samirou Sibai, česko-syrskou lékařkou a aktivistkou.

V sobotu ale filmy o událostech v Polsku, v Maďarsku a na Slovensku moc velký zájem o návštěvu festivalu nevyvolaly. Nic na tom nezměnil ani fakt, že debatovat přijeli europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a politolog Petr Kutílek, kteří k tématům určitě měli co říct. „Sázka na filmy o aktuálním dění v zemích Visegrádské čtyřky se s větším ohlasem nesetkala, ale tak to je každý rok, že některé filmy zájem vzbudí, zatímco další nikoliv,“ připomněla Hana Veronika Konvalinková.

Přesto se domnívá, že festival Jeden svět v Pelhřimově má svoje opodstatnění i budoucnost. „Chceme v zapojení zdejšího regionu do festivalu Jeden svět pokračovat, myslíme si, že je to důležité,“ dodávala organizátorka.

Podle Hany Veroniky Konvalinkové je dobré úspěch regionálních projekcí poměřovat i ohlasem na školní projekce, které přilákaly od pondělí 1. dubna do pátku 5. dubna do pelhřimovského kina Vesmír na třináct set žáků základních škol i středoškoláků. „Potěšil nás výrazný zájem z Humpolce, možná v příštím roce pojedeme promítnout některé filmy přímo tam,“ dodala Hana Veronika Konvalinková.

V hotelu Slavie regionální část festivalu pokračovala až do neděle 7. dubna.

Jeden svět 2019 v Pelhřimově

Čtvrtek 4. dubna (kino Vesmír)

Anoteho archa

Pátek 5. dubna (hotel Slavie)

Český žurnál: Bratři Okamurovi

Na jejích bedrech

Sobota 6. dubna (hotel Slavie)

Dobrá změna v Polsku

Maďarsko 2018 - V zákulisí demokracie

Obléhání města

Neděle 7. dubna (hotel Slavie)

Projekce pro rodiče s dětmi

Ještě nekončíme

Vítejte v Sodomě

Vesnice plavajících krav

zdroj: www.jedensvet.cz/2019/pelhrimov