Pro letošní rok nese projekt název Mýtus a dějiny. Jak uvedla ředitelka Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci Marcela Kubíčková, téma nebylo vybráno náhodně, ba naopak, organizátoři tím chtějí prohloubit mýticko-mytologické myšlení, které je dnes zastřeno logikou a racionálním přemýšlením.

„Cílem je uvědomit si, že dějinám předcházely mýty,“ uvedla ředitelka kulturního a informačního střediska Marcela Kubíčková.

Program každého dne zahájí několik úvah a tezí, dále bude následovat promítání filmu. Po zhlédnutí se vše uzavře diskuzí s diváky.

Projekce pro děti

V rámci čtyřdenního festivalu nebude chybět blok „barbarského mýtu“ ani filmy „vikingské“. Své místo zaujímá i antická mytologie, otázka křesťanství a problematika nemrtvých.

V odpoledních blocích se budou střídat umělecké kusy s atraktivnějšími filmovými snímky, mezi ně by měly být zařazeny také projekce pro děti.

Promítání proběhne formou letního kina, kde můžete vidět nejméně 9 celovečerních filmů, celkový počet však bude sahat až k několika desítkám. Téma letošního ročníku festivalu je závažné, provokující, především však atraktivní, tím více by mělo přitáhnout diváků. Celá akce je realizovaná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, kraje Vysočina a města Humpolce ve spolupráci s Národním filmovým archivem a společností Bonton. Vstup volný, všem otevřený.

Program festivalu

Čtvrtek 21. 8.

20:45 Lucerna – r. František Filip; Československo, 1967

Pátek 22. 8.

21:00 Beowulf: Král barbarů (Beowulf & Grendel) – r. Sturla Gunnarsson; Kanada, Island, VB, 2005
22:00 Dalibor – r. Václav Krška; Československo, 1956

Sobota 23. 8.

18:30 Krysař – r. Jiří Barta; Československo, 1985
20:45 Mongol – Čingischán (Mongol) – r. Sergei Bordov; Kazachstán, Německo, Mongolsko, Rusko, 2007
22:00 Oldřich a Božena – r. Otakar Vávra, Československo, 1984

Neděle 24. 8.

18:30 Sen noci svatojánské – r. Jiří Trnka, Československo, 1959
20:45 300: Bitva u Termopyl – r. Zack Snyder; USA, 2007

TEREZA ŠVECOVÁ