Páteční zahájení letošního ročníku mělo na starosti Divadlo Půda z Jiřic, jehož členové nacvičili a sehráli hru Antonína Procházky s názvem Přes přísný zákaz dotýká se sněhu.

Díky smršti vtipných dialogů a mnohdy až groteskních scének ze života „obyčejného" člověka se zaplněné hlediště humpoleckého kina skvěle bavilo.  O tom svědčily hlavně spontánní výbuchy smíchu, potlesky během představení a ovace, které jiřičtí ochotníci sklidili na závěr.

„Eda pružina"

Hra Přes přísný zákaz dotýká se sněhu je příběhem korektního účetního Edy (Michal Dlouhý), který se vrací z vězení a za pomoci kurátorky (Eva Pamětnická) se pokouší o adaptaci do společnosti. Kdysi se mu díky úspěchům u žen přezdívalo „Eda pružina", ovšem nyní si není tak úplně jist svou orientací.

A to ani netuší, že jeho manželka Nina (Helena Ježková) si během jeho nepřítomnosti našla milence, hráče na triangl, Erika (Libor Vincenc), kterého navíc svádí domovnice (Jana Čermáková), a ke kterému najde své sympatie také Eda. Přes všechny peripetie ale nakonec dopadne všechno tak, jak má.

„Možnost zahrát si v humpoleckém kině pro nás byla dobrá zkušenost, především proto, že tamní scéna je větší než ta jiřická. Vzhledem k derniéře naší hry to byla i taková správná sladká tečka na konec," pochvaloval si páteční vystoupení režisér a herec v jedné osobě Libor Vincenc.
V Jiřicích u Humpolce má svou dlouholetou tradici ochotnický spolek, který se specializuje na program typu kabaretu, kdy se scénky střídají s písničkami. Před rokem tu vzniklo právě Divadlo Půda, které dle slov Vincence nemá v úmyslu konkurovat tomu stávajícímu, ale chce si vyzkoušet něco nového – celovečerní hru. Mezi těmito dvěma jiřickými spolky a ochotníky z Divadelního souboru Jindřicha Honzla Humpolec totiž existuje jakási „mezivýpůjční dohoda". „Někteří herci z Půdy totiž působí i v původním jiřickém spolku a dokonce také u ochotníků z Humpolce a naopak," objasnil Vincenc.

Lidé chodí

O tom, že ochotnické divadlo je u nás stále populární, svědčí téměř vyprodaný sál na páteční jiřické představení.

„Samozřejmě, pokud přijede profesionální divadlo, tak ten zájem je daleko větší, ale domácí ochotníci jsou u nás skutečně oblíbení. Co se týče ochotníků z vzdálenějších měst, tak ten zájem není tak značný. Ovšem tento festival děláme právě proto, aby se zde představily také výborné ochotnické soubory odjinud a lidé si pak třeba mezi sebou řekli, že to skutečně stálo za to," vysvětlila Marcela Kubíčková z humpoleckého kulturního a informačního střediska s tím, že   v minulosti  tu  úspěch slavili například ochotníci z Rynárce.

Slova o diváckém zájmu potvrzuje i vedoucí Divadelního souboru Jindřicha Honzla Humpolec Ilona Kostřicová. „Lidé na nás chodí, ale samozřejmě záleží i na konkrétní hře. Třeba když jsme hráli Lucernu, tak jsme pro velký zájem přidali ještě pátou reprízu," uvedla Kostřicová. Ani o mladé ochotnické herce prý nouze není. „V poslední době se tato situace lepší. Mezi stálicemi tak máme i nové tváře," dodala Ilona Kostřicová.

Historie festivalu
Humpolečtí ochotníci založili tradici festivalu amatérských divadelních představení s názvem Honzlův Humpolec (po slavném rodákovi, režisérovi Osvobozeného divadla, Jindřichu Honzlovi) už v roce 1968. Pátý ročník ale znamenal změnu. Z Honzlova Humpolce se stala krajská divadelní přehlídka, což trvalo až do roku 1986. Festival byl znovu obnoven v roce 2005, a to  jako nesoutěžní přehlídka divadelních představení amatérských souborů. Pořadatelem akce je domácí Divadelní soubor Jindřicha Honzla spolu s Městským kulturním a informačním střediskem v Humpolci. Letos budou další tři představení patřit Divadlu Amedeus Praha, Divadelnímu souboru (DS) Mimochodem z Ledče nad Sázavou a DS Jiřího Voskovce ze Sázavy.

Aneta Slavíková