Od roku 2007 láká do Těchobuze, která má pouhých osm desítek trvale hlášených obyvatel a je třiadvacátou nejmenší obci na Pelhřimovsku, Galerie Bernarda Bolzana. V sobotu 6. července byla v galerii zpřístupněna letos už třetí výstava, na vernisáži se opět potkalo a zdravilo několik desítek lidí. „Vernisáž každé výstavy je vždy příležitostí k nám do galerie zavítat. Jinak je samozřejmě znát, že jsme obec na okraji regionu, na některé výstavy pak během následujícího měsíce přijde třeba jen dvacet lidí. V turistické sezoně je zájem pochopitelně o něco vyšší,“ řekl k zájmu o Galerii Bernarda Bolzana v Těchobuzi její správce Luděk Hovorka.

Výstavy a akce v galerii ale nelákají pouze znalce umění z měst, počínaje osm kilometrů vzdáleným Pacovem. „Na vernisáže chodí čím dál tím víc místních lidí. Galerie se rozhodně podílí na společenském životě v obci,“ doplnil důležitý postřeh starosta Těchobuze Pavel Hájek.

V sobotu 6. července začala v Galerii Bernarda Bolzana výstava, která nese název: Lucie Tatarová – Hmyz a brouci, Petr Cempírek – Zahrady. Kdo by si chtěl v prostorách bývalé sýpky v sousedství těchobuzského zámku výtvarné práce zmíněné dvojice prohlédnout, má čas pouze do konce července.

Na srpen se pak do výstavních prostor galerie s výstavou Abstrakce, pareidolie a imaginace vrátí dvojice autorů Jan Pešta a Vladimír Vondrejs.

Zatímco větší galerie a muzea zpravidla připravují hlavní výstavu na celé léto, galerie v Těchobuzi od samého počátku mění výstavy vždy po jednom měsíci. „Plánujeme pět výstav na rok, a to od května do září. Dáváme samozřejmě prostor i regionálním tvůrcům nebo těm, kteří mají k regionu vztah. A i když jich je tady docela dost, tak těch nových pro účely výstavy u nás v galerii ubývá. Přesto pořád systém výstav, tak jak jsme ho kdysi nastavili, zachováváme,“ vysvětlil Luděk Hovorka.

A dodal, že skeptici při otevírání galerie odhadovali, že energie a plány vydrží místním nadšencům dva tři roky. „Galerie žije, jsme rádi, že se nám daří držet ji při životě a i díky ní k nám lákat další návštěvníky,“ dodal starosta Pavel Hájek.

Kromě střídajících se výstav láká Galerie Bernarda Bolzana i na stálou expozici. Právě tam se návštěvníci dozvědí více o významném mysliteli 19. století Bernardu Bolzanovi i jeho vazbě ke zdejšímu regionu. Tento filozof, matematik a teolog totiž v Těchobuzi na zámku u rodiny Hoffmannů v letech 1825 až 1841 pobýval.

Galerie Bernarda Bolzana byla zřízena v rámci projektu Probouzení Těchobuze. S podporou Evropské unie a Kraje Vysočina byla vytvořena v letech 2006 a 2007 a slavnostně otevřena 23. června 2007.