Má název Rok bez Magora a natočil ho režisér a zároveň přítel této kontroverzní osobnosti Oliver Malina Moorgenstern. Celý večer však nepůjde jen o samotné promítání. Už u vstupu do kina budou spoluorganizátoři v uniformách Veřejné bezpečnosti legitimovat příchozí.

Program v kině zahájí hudební vystoupení dlouholeté Jirousovy družky, písničkářky Dagmar Vokaté, a poté se představí i undergroundová skupina DG 307 s Pavlem Zajíčkem.

Večerem bude provázet herec Oldřich Kaiser, který se dle slov režiséra bude nejdříve stylizovat do role komunistického prezidenta Gustava Husáka a spolu s příslušníky Veřejné bezpečnosti navodí atmosféru „nepovolené" akce z dob minulého režimu. Na jevišti kromě režiséra promluví například humpolecký starosta, Jirousova manželka a jeho dvě dcery.

Mezi pozvanými jsou i Jirousovy přítelkyně Jarmila Neomytková či socioložka Jiřina Šiklová.

Ve filmu Rok bez Magora nebude nouze ani o záběry z Jirousova rodného města.

Lesník i starosta

„Při natáčení v Humpolci mi pomáhala hlavně výjimečná žena a přítelkyně Jarmilka Neomytková, kterou ve filmu uvidíte. Mnohé věci ze života mladého Ivana Jirouse bych bez ní nevěděl. Pravou rukou při práci mi byl novinář a Magorův přítel Jan Schneider z Havlíčkova Brodu," vyjádřil dojmy z natáčení v Jirousově rodišti Oliver Malina s tím, že nápomocná mu byla i místní radnice.

„O svých zážitcích z mládí týkajících se půjčování aparatury tehdejším Plastikům hovoří ve filmu přímo starosta Jiří Kučera. Naprostým objevem byl pro nás bývalý lesník Josef Strejček, který bydlí v nedaleké hájovně u lesa. Ten tehdejším vlasatým Plastikům dával práci v lese, aby si vydělali na aparaturu," dodal Malina.

Humpolec vznik dokumentu podpořil

Jak už dříve Deník uvedl, dokument finančně podpořilo i město Humpolec. „Podmínkou zastupitelstva při schvalování příspěvku bylo, aby část filmu byla o Humpolci. Také se dohodlo, že první promítání před distribucí bude v Humpolci. Vzhledem k tomu, že jsem film viděl už na předpremiéře v divadle Archa, mohu potvrdit, že podmínka zastupitelstva je splněna," uvedl starosta Jiří Kučera.

Podle něj je Ivan Martin Jirous v Humpolci řadou občanů vnímán jako kontroverzní osobnost. „Bude tak záležet na každém divákovi, jaký dojem na něho film udělá. Určitě je to ale zajímavé dílo a v každém případě stojí za zhlédnutí," dodal Kučera.

Veřejná předpremiéra dokumentu byla původně naplánována na 11. listopadu minulého roku v pražském klubu Meet Factory, tedy téměř v den výročí „roku bez Magora" – zemřel 9. listopadu 2011. Kvůli organizačním komplikacím se ale odehrála až 24. listopadu v pražském divadle Archa.

„Upřímně, posunutí termínu pro mě bylo vítanou záležitostí, protože jsme se střihačem Martinem Sujou opravdu nestíhali, neboť sestříhat dvouhodinový film za dva měsíce není zase až taková legrace. Film jsme dokončili po několika bezesných nocích šíleného vypětí pár hodin před projekcí v Arše," zdůvodnil zpoždění režisér Malina.

Film o rozporuplné osobnosti českých dějin má podle něj mladé generaci nastínit nelehkou dobu, které se Jirous veřejně postavil, a té starší naopak některé události  připomenout a dovést je k zamyšlení, protože historie se velice rychle zapomíná.

Aneta Slavíková