„V několika následujících ročnících se budeme věnovat historii střední Evropy ve dvacátém století. Naším cílem nebudou životopisy slavných a mocných, ale naopak osudy prostých lidí. Letošní ročník festivalu bude jakýmsi prologem této ‚středoevropské' série, tedy určitou ochutnávkou jednotlivých témat, kterým se budeme v následujících letech věnovat podrobně," prozradil záměr letošního festivalu jeden z pořadatelů Miroslav Zajdák.

Něžný barbar 
i Skřivánci na niti

Čtvrteční večer bude od půl deváté patřit filmu nesoucím název Země zaslíbená. V pátek v ten samý čas se diváci mohou těšit na Dvojí život Veroniky.

Od půl jedenácté bude páteční promítání pokračovat maďarským filmem Člověk bez osudu, který je podle slov Miroslava Zajdáka letošním tahákem.

Filmy Vracenky a Něžný barbar jsou připraveny na sobotu. Festival na Orlíku v neděli od půl deváté večer uzavřou kultovní Skřivánci na niti.

A už nyní mají pořadatelé festivalu jasno v tom, jaké téma zvolí na příští ročník Filmu a dějin. „Promítání bude věnováno událostem v roce 1968 v tehdejším Československu a následující normalizaci. Rozhodli jsme se přinést nový netradiční pohled na tyto události ve srovnání s odpovídajícím vývojem v Polsku," uzavřel Miroslav Zajdák.

Aneta Slavíková