Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důvodem k návštěvě fary mohou být o prázdninách Saudek i Biľak

Božejov – Na fotografa Jana Saudka a někdejšího slovenského komunistického politika Vasila Biľaka budou o startujících letních prázdninách lákat kostel a fara v Božejově.

1.7.2017
SDÍLEJ:

Zákoutí božejovské fary nejsou úplně všední.Foto: archiv Karola Lovaše

Průvodcem bude sám božejovský farář Gottschalk Karol Lovaš, který na sebe díky připravenému prázdninovému programu mimo jiné prozradí, že disponuje pozoruhodnými osobními kontakty.

Obrazy a fotografiemi Jana Saudka, ale rovněž fotografiemi jeho dcery Marie, se může pochlubit díky tomu, že Saudka označuje za svého přítele. „K vidění budou i další umělecká díla, především obrazy malíře Jana Dědiny, současníka Muchy či Marolda,“ prozradil Lovaš.

S Vasilem Biľakem se božejovský farář seznámil díky profesi novináře a publicisty.

Jednu svoji knihu věnoval právě Biľakovi. Dobu setkávání duchovního s někdejším komunistickým normalizačním funkcionářem Biľakem připomínají fotografie na božejovské faře. „Na faře jsou nyní k vidění fotografie z našeho společného setkávání. Málokdo tuší, že Vasilovi Biľakovi visela doma na zdi Holubice míru od Pabla Picassa. Biľakovi ji jako přesvědčený komunista daroval u příležitosti jeho návštěvy Francie slavný malíř,“ přiblížil okolnosti vzniku fotografií Karol Lovaš.

K specifické atmosféře prázdnin má božejovský farář blízko díky tomu, že navíc vyučuje rozhlasovou žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, takže má sám až do října rovněž prázdniny. „A tak jsem se rozhodl podělit se v rámci speciálních letních prohlídek o to, jak žiju,“ doplnil na vysvětlenou.

Božejovský kostel svatého Jiří dal v roce 1634 z původního gotického, tehdy zchátralého kostela, přestavět majitel božejovského panství a mecenáš želivského kláštera Jan Kryštof Leskovec. „V kostele jsou k vidění dochované stropní fresky a původní gotický svatostánek s rovněž původním mřížováním, což patří mezi skutečné skvosty, na něž jsou Božejovští právem hrdí,“ připomněl Lovaš.

Prázdninové prohlídky božejovského kostela a fary se budou v červenci a srpnu konat každou sobotu a neděli ve 13 a v 15 hodin. V první a poslední sobotu v měsíci přibude ještě noční prohlídka se začátkem ve 22 hodin. Letní prohlídky v Božejově se začínají před kostelem svatého Jiří.

Andrea Petráková 

Autor: Redakce

1.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení