Nepůjde jen o přehlídku kapacit z Česka i zahraničí, ale vystoupí i tamní umělci. Například 13. července v kostele zahraje želivský varhaník Petr Žák, který také vyučuje na Základní umělecké škole v Pelhřimově.

Slavnostní zahájení festivalu je naplánované na dnešek na 18. hodinu, kdy v klášteře vystoupí sbor Musica da Chiesa. Festivalový program s důrazem na koncerty je připraven téměř na každou sobotu až do 24. srpna. Výjimkou je pouze příští sobota.

Hned první prázdninový koncert 6. července bude patřit Pražským pěvcům, vítězi osmi mezinárodních sborových soutěží. Jejich koncert bude také nahrávat Český rozhlas. „Uvedou Koncert pro sbor Alfreda Schnittkeho, což je německo-ruský umělec, který v sobě spojuje tradici obou těchto národů," uvedla Hana Konvalinková, která má na starosti propagaci festivalu.

Například 10. srpna pak diváci uslyší varhanní recitál Vladimíra Jelínka s názvem Hospodin je můj pastýř. Festival zakončí 24. srpna ve 20 hodin v kostele Narození Panny Marie Vojtěch Jouza s Pražským barokním souborem.

Organizátoři zajistili pro návštěvníky nejen koncerty duchovní hudby, ale také například netradiční divadelní prohlídky kláštera s postavami z historie včetně architekta želivského chrámu Jana Blažeje Santiniho, které připravili na první červencovou sobotu. V den zahájení představí historik umění Martin Šanda umělecké klášterní sbírky.

Pouť smíření

Třetího srpna bude zřejmě nejzajímavější část festivalu. Uskuteční se Pouť smíření, v jejímž rámci se v želivském klášteře setkají kněží a řeholníci, kteří tam byli internováni v 50. letech 20. století. Více než čtyři sta jich tam bylo zadržováno proto, že byli nepohodlní tehdejšímu  politickému režimu.

Ve stejný den od půl šesté večer si při autorském čtení spisovatelky Edy Kriseové přítomní zavzpomínají na pobočku havlíčkobrodské psychiatrické léčebny, která měla před rokem 1989 sídlo právě v klášteře v Želivě. Autorka v ní vypomáhala jako dobrovolnice. Kriseová napsala mimo jiné také životopis Václava Havla.

Zuzana Rodová