Výstavní síň zámku pánů z Říčan v Pelhřimově ožije začátkem měsíce novou výstavou o velmi známé dvojici bratrů. Mladší z nich, Viktor, byl malířem a významným mozaikářem a jeho dílo můžeme najít například v kostele Panny Marie Sněžné v Praze či na Vyšehradě. Jeho tvorba je spojená také s Pelhřimovem.

„Pro Pelhřimov vytvořil ve spolupráci se sochařem Františkem Bílkem mozaiku Kristovy hlavy v Děkanské zahradě, mozaiky pro bránu nového hřbitova, cyklus Křížové cesty pro kostel svatého Bartoloměje či terakotové reliéfy Křížové cesty pro poutní místo Křemešník,“ informoval tvůrce expozice Zdeněk Geist. Viktor Foerster měl k městu rekordů a kuriozit silnou vazbu také díly přátelství s děkanem Františkem Bernardem Vaňkem.

O něco více byl známější hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster, který se věnoval také hudební kritice i novinařině. Hlavní částí jeho díla jsou hlavně jeho vokální sborové skladby, které jsou dodnes součástí repertoárů mnoha hudebních souborů. Mimo jiné je autorem romantických písní a písňových cyklů, věnoval se i opeře.

Výstava Bratři Foersterovi s podtitulem Umělci tónu, slova i palety bude k vidění ve výstavní síni sámku pánů z Říčan až do 6. května.