Výsledkem bude multifunkčí centrum, ve kterém kromě kina najdou zázemí knihovna, informační centrum a místní spolky. Ty budou moci využít také přilehlý letní amfiteátr. Chybět nebude ani výstavní sál. „Práce pokračují svižným tempem,“ aktuálně Deníku sdělila starostka Počátek Marie Hrnčířová.

Vedoucí stavby Miroslav Hanzálek z 1. Kamenické stavební je s průběhem prací také spokojen. „Máme tu teď přes padesát lidí. Na každém místě stavby se pracuje. Hotové jsou všechny hrubé konstrukce a nyní děláme úpravy vnějších a vnitřních povrchů. Současně je v různých částech objektu zaváděna vzduchotechnika, voda a elektřina. Do předání to určitě stihneme,“ ujistil Hanzálek, že 17. prosince bude vše hotové.

Vzhledem k tomu, že se objekty spojené v kulturní centrum z části nachází v památkové zóně, museli stavaři respektovat architektonický ráz centra města. Část budovy zasahující do náměstí například ozdobí klasická pálená taška bobrovka.

Vše pohromadě

Na nové zázemí se noví nájemníci těší. Výhody spatřují především v integraci hlavních kulturních institucí města, které zastřešuje Kulturní zařízení města Počátky. „Těšíme se moc. Budeme v jádru města přímo na náměstí a vše budeme mít u nosu,“ prohlásila Ludmila Marková z Kulturního zařízení města Počátky.

Kulturní zařízení muselo doposud fungovat v takřka polních podmínkách, kdy se veškeré kulturní aktivity odehrávaly v místní sokolovně. „Je tam nevyhovující akustika, takže koncerty tam pořádat nejdou. K dispozici je tam dvě stě židlí, řazených za sebou, takže diváci v zadních řadách nevidí, co se děje na jevišti,“ popsala Marková.

S novým kulturním centrem přichází také výzva, jak velký objekt postavený téměř výhradně za evropské peníze ufinancovat. „Jenom na kino by nám dnes peníze nikdo nedal. Zájem o jeho pronájem nikdo neměl a o prodej už vůbec ne. Dotace jsme dostali právě díky multifunkčnosti objektu. Kinosál bude přizpůsoben i jako kongresové centrum a ubytovací kapacity ve městě jsou. Budeme se snažit, aby si na sebe budova vydělala,“ uzavřela Marková.