Město se jím rozhodlo pomoci dvěma rodinám z Počátecka – Flídrovým a Kyselovým, přesněji jejich dětem Karolínce a Tomáškovi.

„Tomášek se narodil jako zdravé miminko před téměř šestnácti lety. Ve třech měsících se u něj objevily první epileptické záchvaty a byla mu diagnostikována těžká dětská mozková obrna a epilepsie," vypráví o začátcích Tomášovy nemoci matka Irena Flídrová.

Podobný osud potkal i druhou rodinu z Počátecka, která má téměř osmiletou Karolínku. Karolínka se také narodila zdravá.

„Ve čtyřech měsících dostala vysoké teploty, proto jsem navštívila naši pediatričku. Předepsala nám kapičky na rozkapání oušek a diagnóza zněla, že má Karolínka zánět uší. Její stav se ale v dalších dnech zhoršoval a vše vyústilo převozem rychlou záchrannou službou do nemocnice. Po nespočtu testů konečně zjistili, že Karolínka má zánět mozkových blan," píše na webových stránkách příběh Karolínky její matka Eva Kyselová. Karolínka je od té doby nevidomá, špatně slyší, je těžce mentálně postižená a pohybově opožděná o tři roky.

Dnes jsou obě děti odkázané na pomoc svých rodin a speciálních pracovníků, ale oba navštěvují Speciální základní školu v Jihlavě.

„Oba rodiče pracujeme a není to vždy snadné s celodenní péčí o Toma sladit, ale jde to. Máme kolem sebe spoustu báječných lidí. Přes veškeré úsilí se někdy nedostává na pomůcky, které by Tomáškovi i celé rodině mohly život usnadnit," vypráví Flídrová.

Sehnat finance je podle ní velmi těžké. „Minulý rok jsme šetřili na sportovní kočárek za kolo pro Toma, který stál téměř třicet tisíc. Něco nám dávají nadace, ale zbytek mu pak stejně doplatila babička," dodává.
Aktuálně Flídrovi šetří na speciální autosedačku.

V poslední době si obě rodiny hodně pochvalují takzvané Víčkobraní. Na sběrná místa nosí lidé všechny druhy plastových víček, ty pak vykupuje specializovaná firma a pro obě postižené děti se tímto poměrně snadným způsobem dají vydělat nějaké peníze.

„Jsme domluveni například s pelhřimovskou základní školou, která víčka shromažďuje," pochvaluje si spolupráci Flídrová s tím, že víčka má doma snad každý a jejich sběr je pro lidi schůdnější, než zaslat peníze.
Charitativní koncert má pomoci Flídrovým sehnat finance na již zmíněnou speciální autosedačku a Karolínce má pomoci zaplatit specializovaný léčebný pobyt v neuro-rehabilitačním centru Adeli na Slovensku, který jí může hodně pomoci.

Na koncertu, který začíná v sobotu v půl tžetí odpoledne na počáteckém autobusovém nádraží vystoupí kapely The Tap Tap, Žamboši, Rock tigers a Fontána.

Tereza Konířová

Program koncertu

14:30 – The Tap Tap
16:15 – Žamboši
17:45 – Rock tigers
19:00 – Fontána