Hlavní organizátorce Haně V. Konvalinkové z občanského sdružení Javořice jsme položili několik otázek. 

Jak vás napadlo uspořádat regionální část festivalu Jeden svět?
Festival mě oslovil již před lety, a protože na Vysočině do letošního roku nikdy nebyl, musela jsem za ním cestovat poměrně daleko. Proto jsme s kolegy z občanského sdružení Javořice pojali myšlenku festival zorganizovat sami. Dokumenty máme všeobecně rádi a tematika lidských práv i události, které hýbou světem, jsou pro nás důležité.

Proč jste se rozhodli zrovna pro Počátky?
Jednak v Počátkách bydlím, jednak se k nám přidalo několik místních pomocníků a také zde máme nově zrekonstruované kino včetně zázemí pro výstavy, koncerty a podobně. Takových zařízení už dnes na Vysočině mnoho není. V Ludmile Markové z Kulturního zařízení města Počátky jsme navíc našli spřízněnou duši a spoluorganizátora festivalu. Jeden svět letos zavítal na Vysočinu poprvé, před pár dny proběhl v Třebíči a o víkendu se uskuteční v Počátkách.

Co mají filmy společného?
Diváci uvidí ode dneška do neděle devět filmů, které představují průřez hlavními tématy – nejen bouřlivé světové události, ale i filmy české, dokumenty na téma ekologie, globalizace, humanitární pomoci. Mohou si přijít rozšířit své obzory a také podiskutovat o snímcích, které je zaujmou. Účast totiž přislíbili zajímaví hosté i někteří režiséři filmů.

Co kromě filmů festival nabízí?
Diváky čeká bohatý doprovodný program. Již od 9. března mohli navštívit výstavy fotografií. Tento týden probíhaly denní projekce a debaty pro základní i střední školy. Ty během týdne shlédla téměř tisícovka mladých diváků. Na zítra doporučuji koncert herce a písničkáře Jiřího Schmitzera a posléze i rockový trojkoncert kapel Danny Poeta & Neřev, Munchies a Čerstvý schody v Music baru U Karásků.

Program festivalu v Počátkách

pátek 23. března

16:00 Závod ke dnu (ČR)
18:30 Pod sluncem tma (ČR)
21:00 Kdo zabil Natašu? (Francie)

sobota 24. března

14:30 Holky v ringu (Kanada)
16:30 Nedáme se umlčet (Švédsko)
18:30 Punk in Africa (ČR/JAR)
20:00 Koncert Jiřího Schmitzera, sál KZM Počátky
21:00 Rockový trojkoncert: Danny Poeta & Neřev, Munchies a Čerstvý schody – Music bar U Karásků

neděle 25. března

14:00 Z popelnice do lednice (Něm.)
16:30 Láska v hrobě (ČR)
19:00 269 miliónů pod hladinou (ČR)

Jan Mazanec