Mnozí obyvatelé města i lidé ze širokého okolí si Pelhřimov bez oslav poslední adventní neděle ani neumí představit. Pochvalují si, že se setkají se známými, zhlédnou milá divadelní představení, zazpívají si koledy a ve vůni punče, grogu a skořice se vánočně naladí. Neodmyslitelně spjat se Zlatou nedělí v Pelhřimově je i živý betlém, který letos mladí herci ze Základní umělecké školy a Domu dětí a mládeže Pelhřimov zahrají již po jedenácté.

„První betlém jsem dávala dohromady s Milošem Vosykou, který u nás na domě dětí tehdy vedl kroužek. Oslovili jsme tehdy město, jestli by o naše vystoupení mělo zájem. A mělo. Od té doby byl scénář mnohokrát přepracováván až do dnešní podoby,“ prozradila organizátorka betlému Jitka Vachková z pelhřimovského domu dětí a mládeže.

Letošní novinkou bude, že všichni herci budou mít porty, tradiční sbor bude nahrazen dvěma zpěvačkami a celé představení bude profesionálně zvučeno.

„Jedná se o náročnou akci, za kterou stojí hodiny zkoušení, ale je to krásná tradice. Také se mi líbí pozorovat, jak se mladí herci, které přes rok vedu na divadelních kroužcích rok od roku zlepšují. Začínají většinou na rolích malých dětí a postupně se vypracují přes anděly, archanděly a vypravěče například až k roli Marie,“ pokračovala Vachková.

„Práci mi také usnadňují Marie Kvášová z pelhřimovského muzea, lidé z divadla a kultury, kteří nám zajišťují zázemí a bez jejichž pomoci by byla celá organizace o dost náročnější,“ dodala Jitka Vachková.

Kromě dětí se diváci ve vystoupení živého betlému mohou těšit i na zvířátka. Chybět nebude ani velbloud. Kromě koled v podání sboru, zpěváčků a trubačů, Táborských Pouličníků, Marka Kubeše a v neposlední řadě i Nadi Urbánkové návštěvníci uvidí i mažoretky, divadelní spolek Hralous nebo ohňostroj. Lidová řemesla a zvyky pak zaplní nejen náměstí, ale i pelhřimovská muzea.

Program na pelhřimovském Masarykově náměstí začíná v neděli s úderem půl desáté dopolední a potrvá až do sedmnácti hodin.

VIKTORIE VÍTŮ