Jak už se stalo tradicí, od deváté hodiny ranní ožije Palackého náměstí bohatým programem. Děti i dospělé potěší tradiční český jarmark, kde se budou moci seznámit s celou řadou zajímavých řemesel. „Účast přislíbil brusič skla či řezbář. Návštěvníci uvidí i předení a plstění ovčí a lamí vlny, pletení z papíru či zdobení perníčků,“ nalákala vedoucí počáteckého kulturního zařízení Ludmila Marková.

Celou akci zahájí bohoslužba v kostele svatého Jana Křtitele. Dopoledne se také uskuteční slavnostní křest kalendáře na rok 2012 nazvaného Počátky retro objektivem. O dopolední zábavu malých návštěvníků se postará dětská show Kdo si hraje nezlobí. K poslechu i tanci zahrají Počátečtí Maxíci.
Mezi odpolední taháky patří Alena Smolíková a pes Keysi, kteří divákům představí Dogdancing. Milovníci ohně a adrenalinu si přijdou na své při Dragons fire show, se kterou do Počátek přijede fakír Petr Dragon Kozák.

Během odpoledne se několikrát představí i dámy, které si říkají Trnky Brnky z Rapšachu. „Jedná se o skupinu žen nejrůznějších věkových kategorií, které se věnují recesistické taneční improvizaci a vždy sklízejí velké ovace,“ představila Marková.

Odpoledne zahraje i Počátecká dechovka a program krátce před šestnáctou hodinou uzavře koncert kapely Šworc. Po celý den budou moci zájemci vystoupat na věž kostela svatého Jana Křtitele, kde se bude možné pokochat vyhlídkou na město a jeho okolí. Otevřené bude také městské muzeum a informační centrum.