VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Režisérky: Základem úspěchu je kvalitně napsaný scénář

Počátky – Ochotnické divadlo se v Počátkách teší velké tradici. Nejenže tam fungují rovnou dva soubory, vlastním divadelním kroužkem se může pochlubit i Základní škola Otokara Březiny.

10.6.2011
SDÍLEJ:

Alena Jandová (vlevo) a Ilona Fojtová vedou školní divadelní soubor v Počátkách už sedmým rokem.Foto: DENÍK/Nela Kyselová

O chod školního divadla se už několik let starají hned dvě režicérky Ilona Fojtová a Alena Jandová. Ty v rozhovoru pro Deník prozrazují, že i práce v malém školním divadle se neobejde bez velké dřiny.

Jak se vám daří shánět mladé herce? Nechají se přesvědčit, aby netrávili volný čas u počítače a věnovali se divadlu?
Ilona Fojtová: Myslím, že se nám to docela daří. Nemáme problém získat děti pro divadlo, ale hned na začátku jim zdůrazňujeme, že tento koníček obnáší spoustu tvrdé práce a také odříkání. Ale děti, i když toto slyší, necouvnou a jdou do toho.
Ta divadelní dřina se jim ale v mnohém vrátí.
I.F.: Ano. Divadlo jim dá spoustu užitečných zkušeností. Naučí se spolehlivosti a vzájemné spolupráci. Mimo jiné poznají český jazyk i z trochu jiné stránky, než jakou jim nabízí čítanky a školní učebnice.

Ochotnické divadlo se v Počátkách těší dlouholeté tradici. Dá se říct, že váš školní soubor funguje jako takové podhoubí, které vychovává hereckou omladinu pro zdejší ochotnické soubory?
Alena Jandová: Ano, opravdu se to tak dá říct. Řada našich stálic se uplatní v ochotnických souborech mezi staršími dospělými kolegy.

Ve vašem repertoáru nedáte dopustit na klasické české pohádky. Podle čeho si představení, která nastudujete, vybíráte?
I.F.: Základem je hlavně dobrý scénář. Pokud není kvalitní a chytlavý, pak pohádka herce neosloví a nenadchne tím správným způsobem, a tím pádem neosloví ani publikum.
A.J.: Před dvěma lety jsem z Prahy přivezla spoustu scénářů pro moderní pohádku. Ukázali jsme je dětem v souboru a ty je odmítly s tím, že chtějí zůstat u české klasiky. Takže jsme jako filmový režisér Zdeněk Troška věrni klasické české pohádce a jsme na to hrdí.

Kdy začínáte zkoušet?
I.F.: Zpravidla začátkem října, kdy máme zkoušky jednou týdně. A s tím, jak se blíží naše červnová premiéra, jejich počet stoupá až na tři, čtyři týdně.

Netrápí vás absence herců na zkouškách?
A.J.: Vůbec ne. Všichni herci, kteří do školního divadelního kroužku chodí, jsou velice svědomití a svůj koníček berou opravdu vážně. Pokud chybí, tak jen opravdu pouze z nějakého naléhavého důvodu.

Těší se vaše pohádky divácké přízni? Máte vždy vyprodáno stejně jako ty „velké“ ochotnické soubory?
I.F.: Musíme zaklepat, protože zatím se nám nikdy nestalo, že bychom měli prázdné hlediště, což nás samozřejmě těší, protože když už tomu všichni věnujeme tolik času, jsme rádi, že naše celoroční úsilí lidé ocení, protože ani práce v malém školním divadle se neobejde bez velké dřiny.

Ona ta dřina nepředstavuje pouze práci na jevišti. Za pomyslnou oponou se skrývá spousta další, neméně náročné práce, že?
A.J.: Přesně tak. Musíme zajistit scénu a kulisy. A vůbec největším oříškem je pořizování kostýmů.
I.F.: Ano. Něco si ušijeme sami. Vypomůžou nám i místní kolegové ze souboru J.K.Tyla nebo žirovničtí ochotníci.
A.J.: A ruku k dílu přiloží i přátelé a známí a také maminky našich herců.

Neuvažujete o tom, že byste se s divadlem přihlásili do nějaké soutěže či přehlídky?
A.J.: Jednou jsme byli na soutěži, kterou pořádal pelhřimovský dům dětí a mládeže, ale to byla příležitost spíše pro soubory, které využívají prvky moderního divadla. Pro nás, coby vyznavače klasické pohádky to nebylo to pravé ořechové. Možná, že časem se na nějakou přehlídku vypravíme, ale není to naše priorita.
I.F.: My divadlo děláme hlavně pro radost, abychom byli se svojí prací spokojeni a potěšili i naše diváky. To je náš hlavní cíl. Úspěchy v soutěžích nejsou naší prioritou.

Autor: Nela Kyselová

10.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení