Všechno tohle se ve čtvrtek večer v humpoleckém kině stalo. Může za to dobročinností umocněné promítání filmu Nickyho rodina.

Diváky přivítal v zaplněném sále Stanislav Bernard, který s myšlenkou na propojení hlubokomyslného snímku o zachránci 669 židovských dětí s tažením proti úplatkaření přišel.

Kandidát Nobelovy ceny za mír je jasný

Zároveň omluvil režiséra filmu Matěje Mináče, který svoji plánovanou účast zrušil. „Volal mi dnes ráno, že se vrátil z festivalu v Caen a trápí jej horečka. Všechny vás ale pozdravuje a věří, že vás film osloví,“ přetlumočil pozdrav Bernard.

Humpolecký starosta pro změnu přečetl krátkou zdravici poslankyně Miroslavy Němcové, která se zasadila o vznik projektu „Nickyho rodina do škol. Díky němu zhlédnou snímek statisíce českých dětí. Stejný dav ostatně již podpořil její návrh Sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír.

Jakmile v sále zhasli, začala se naplňovat pověst, která filmu předcházela. Dokumentaristicky pojaté vyprávění příběhu skromného Angličana, který shodou okolností v den humpoleckého promítání oslavil 102. narozeniny, nechalo nad věcí málokoho.

„Byla to fakt síla. Asi je důležité se o něco snažit, i když by na první pohled bylo lepší se na to vykašlat,“ shrnula svůj dojem z promítání Kateřina, studentka zemědělky.

Diváckým citům daly zabrat nejméně tři dramaticky vyhrocené momenty. Poprvé, když se plačící maminka Klára Issová loučila na pražském nádraží se svou dcerkou. Do okénka vlaku naděje mířícího do Anglie strčila holčičku v posledním okamžiku.

Podruhé, když po sedmdesáti letech vylákali producenti talk show nicnetušícího Wintona do televizního studia. Usadili jej a pak zaveleli, aby se zvedli všichni ti, které tenkrát zachránil. Povstali úplně všichni okolo něho. „To mě dostalo. Normálně jsem uronil slzu,“ nezapíral Jiří Hynek.

Usedavé posmrkávání se ozývalo v sále i ke konci, kdy kameraman zabral přes celé plátno obličej Nicholase Wintona plačícího dojetím v pražském kongresovém centru plném dětí.

Protikorupční pivo si vypijí na radnici

Pod tíhou dojmů z filmu nakonec pivovarští přehodnotili původní záměr dražby dvoulitrového džbánku s protikorupčním pivem. „Nebylo by to vhodné,“ pronesl Zdeněk Mikulášek. Ten sice vylovil z kapsy saka dražební kladívko, ale jen proto, aby upřel pozornost na symbolické gesto.
To když Bernard podal džbánek starostovi Kučerovi. Radní totiž přiklepli boji proti úplatkům padesát tisíc. „Jsem moc spokojený. Promítání splnilo svůj účel beze zbytku. Lidé si to užili stejně jako my před časem v Praze,“ usmál se Stanislav Bernard.

A dobrovolné vstupné? Pořadatelé vylovili z kasičky na podporu protikorupčního boje 14 550 korun.