A to je jeden z mnoha důvodů, proč si Stanislav Bernard vybral pro čtvrteční dobročinné promítání v humpoleckém kině právě snímek o anglickém obchodníkovi, který za války zachránil 669 židovských dětí před jistou smrtí.

„Je to úžasný film s obrovsky pozitivním závěrem, z něhož bychom se měli poučit my všichni. Totiž, že člověk se nemá smířit se zlem. V našem případě s tím hrozným nepořádkem, který nás všechny obklopuje,“ rozpřáhl ruce Ber〜nard, spoluzakladatel protikorupční nadace.

Dobrovolné vstupné podpoří boj proti zlu

Výtěžek z dobrovolného vstup〜ného poputuje právě ve prospěch národního boje proti úplatkářství. Humpolecké pro〜mítání připadá symbolicky na den oslavy sto druhých narozenin Nicholase Wintona. Jak doplnil vedoucí kina Milan Žáček, dvě třetiny míst v sále jsou dopředu zamluvené. A není to jen kvůli tomu, že vstupné se tentokrát platí dobrovolně.

„Jedná se o film, který v podstatě doplňuje předchozí dokument Síla lidskosti věnovaný siru Wintonovi. Tenhle snímek je dobré vidět,“ řekl Žáček a Bernard jeho slova potvrdil.

„Byl jsem na premiéře filmu v pražské Lucerně a mohu říci, že po skončení promítání seděli všichni jako zařezaní a šel jim mráz po zádech. Něco podobného jsem zažil snad jen při Formanově Amadeovi,“ pravil Bernard na adresu filmu.

Film režíroval Matěj Mináč. Ten se také objeví ve čtvrtek v Humpolci, aby své dílo doprovodil krátkým proslovem. V rámci čtvrtečního večera, který neformálně zahájí letošní oslavy dvacetin humpoleckého pivovaru, se počítá i s dalšími body programu.

Chystá se veřejná dražba dvoulitrového protikorupčního piva. Výzvu vyslyšeli i humpolečtí radní, kteří vystavili nadaci padesátitisícový šek. „Apelujeme i na ostatní města, aby lidé nezůstali vůči tomuto nečestnému jednání hluší,“ ocitoval prohlášení místostarosta Roman Brzoň.
Zájemci se dozvědí i o dalších krocích, které nadace učinila či připravuje. Mimo jiné se rýsuje spolupráce s organizací Czech TOP 100, mluví se o vzniku projektu Čistá firma.

Bernarda těší i vlna pochopení, která se po založení protikorupčního fondu šíří republikou. Bude to ale stačit? „Nebude. Pokud se nám nepodaří vyburcovat celospolečenskou aktivitu, sami toho mnoho nezmůžeme. Jedinou šanci vidím v tom, že přestanou být všichni pesimističtí, prvoplánově naštvaní a neteční. Musíme se přestat na všechen ten hnus jenom dívat. Korupce je nejpodlejší forma krádeže, která bere peníze nás všech. V republice se odhadem rozkrade ročně devadesát miliard korun. Umíte si představit, co všechno bychom za to mohli mít,“ burcuje spoluzakladatel antiúplatkářského hnutí Stanislav Bernard. A samozřejmě zároveň pozval všechny slušné lidi ve čtvrtek večer do kina.