Velikonoce na zámku tamv nedělistartují ve 14 hodin. Kromě velikonočního jarmarku budou volně přístupné expozice zámku i špýcharu a vůbec poprvé bude pro veřejnost otevřen zámecký pivovar.

„Myslím si, že volná prohlídka pivovaru bude zajímat velkou část návštěvníků. Objekt je nově zrekonstruovaný. Také se můžeme pochlubit novými expozicemi zámku. Návštěvníci se rozhodně mají na co těšit,“ informovala kulturní referentka Miroslava Pechková.

Děti budou moci od 14.30 a 15.30 hodin v sále zámku zhlédnout Muzikál o 12–ti měsíčkách v podání školáků ze Základní školy z Kamenice nad Lipou. Zručnost si pak děti procvičí v dílnách, kde mohou malovat nebo vyrábět různé skládačky.


Vstupné jde na kuře


„Návštěvníci se mohou těšit na soubor historických tanců Calyculus nebo na hudbu starých mistrů Trio Antico. Kromě toho zde budeme mít ukázky drátkování či zdobení perníčků,“ dodala Miroslava Pechková. Ta zároveň dodala, že očekávají okolo tisícovky návštěvníků. Vstupné na Velikonoce na zámku je dobrovolné. Výtěžek bude stejně jako v předchozích letech věnován na sbírku Pomozte dětem.


„Loni jsme vybrali téměř pět a půl tisíce korun. Letos třeba vybereme o trochu více,“ řekla s nadějí v hlase Pechková.


Tradicí se stává velikonoční oslava v želivském klášteře. Premonstrátům zbyly neobsazené čtyři pokoje. „Máme sedmdesát hostů. Lidé však letos mají zájem spíše o delší pobyt,“ sdělila manažerka kláštera Lenka Vacková.


Program pobytu je tentýž jako vloni. Kdo chce, ten slaví Velikonoce společně s duchovními. Kdo ne, může si vyrazit třeba na kolo.

ALEXANDRA KNAPOVÁ, MICHAL VÍTŮ