Na dušičkové setkání se v sobotu na hřbitov a do kostela svatého Víta sjeli také rodáci ze zaniklé vesnice Zahrádka. Před více než třemi desítkami let byla zbourána kvůli stavbě vodárenské nádrže Švihov, známější jako Želivka.

Kostel, hřbitov s kaplí a vzpomínky jsou to jediné, co lidem zbylo. „Měla jsem tady babičku a dědečka a další příbuzné, kteří se konce Zahrádky nedožili. Tatínek tady vyrostl, takže sem tíhnu. Museli jsme tady být každé prázdniny,“ řekla Věra Čiháková ze sdružení Přátelé Zahrádky.

Vzpomínky na bourání vesnice se všichni snaží vytěsnit a zbudou jen ty romantické. Na setkání nosí staré fotografie a vzpomínají na to hezké, na dětství a mládí.

Sdružení letos v kostele uspořádalo popáté dušičkovou slavnost s koncertem. Návštěvníci se tu mohli podívat i na výstavu dokumentů o Zahrádce.

Sdružení usiluje o záchranu kostela

V létě potom přijíždějí stovky lidí na svatovítskou pouť. Nedaleko kostela zbyl po Zahrádce ještě hřbitov o asi 200 hrobech se zanedbanou kapličkou.
Sdružení od roku 2001 usiluje o záchranu kostela a jeho vzácných nástěnných maleb, jejichž nenávratná zkáza se každým dnem přibližuje.

Protože Ministerstvo kultury nemá peníze, vyhlásilo sdružení v červnu sbírku. Zdaleka se ale nesešlo na půl milionu korun, které jsou nutné na nejnutnější stavební zásah, řekla ČTK další členka sdružení Jana Kašparová. Kasičky se budou otvírat v listopadu, na konto větší částka také nepřišla. „Bude to sotva 10 tisíc korun,“ konstatovala.

V plánu byla likvidace

Městečko Zahrádka u Ledče nad Sázavou bylo v souvislosti s výstavbou vodního díla Želivka v letech 1963 - 1980 zrušeno, vysídleno a zbořeno. Kostel svatého Víta je od roku 1975 nevyužívaný, původně měl být také zlikvidován. V 80. letech se dočkal opravy střechy, archeologického průzkumu a sondy nástěnných maleb i opravy venkovních fasád a dlažby. Dlouhodobě do stavby ale proniká vlhkost.
Následkem toho se tu šíří plíseň, omítka i s malbami starými 700 let opadává.