Husovo náměstí bude pro dopravu uzavřeno už od středy 8. září, od pátečního poledne se uzavřou i další ulice v centru města, sdělil starosta Jindřich Skočdopole.

Duka získal čestné občanství Polné za spolupráci s městem i jeho okolím na pozici královéhradeckého biskupa. Podle starosty městu výrazně pomohl s přípravami rekonstrukce chrámu Nanebevzetí Panny Marie i s jeho vyhlášením národní kulturní památkou. „Podílel se také na rozvoji církevních památek na Polensku,“ poznamenal Skočdopole.

Občanem od května

Čestné občanství udělili polenští zastupitelé Dukovi jednomyslně letos v květnu. Rozhodli o tom po několika desítkách let. V minulosti se čestnými občany města stal například spisovatel Alois Jirásek, historik František Palacký nebo hrabě Richard Belcredi. Po roce 1948, kdy se čestným občanem Polné stal jako ve všech obcích komunistický prezident Klement Gottwald, se však příliv čestných občanů zastavil.

Na okrajích města vznikne kvůli pouti několik záchytných parkovišť s celkovou kapacitou zhruba 400 parkovacích míst. „Rozhodně to nebude stačit zájmu,“ řekl starosta.

Oproti minulým rokům, kdy železniční dopravu do Polné zajišťovala parní souprava z Jihlavy, a loni návštěvníky vozil historický motorový Posázavský Pacifik, letos lidé do Polné vlakem nepojedou. „Pacifik už jsme měli domluvený, ale Správa dopravní cesty kvůli špatnému stavu trati nedala souhlas s osobní dopravou,“ řekl Skoč〜dopole. Mezi Polnou a Jihlavou bude proto v sobotu a v neděli posílena autobusová doprava. Mrkvancová pouť přiláká každoročně do pětitisícového městečka na Vysočině kolem 10 tisíc návštěvníků.

Střed města zaplní desítky stánků a pouťových atrakcí. Mimo jiné budou návštěvníkům nabízet i místní specialitu - sladké polenské mrkvánky s kořeněnou příchutí.

V Polné se pouť slaví už od poloviny 17. století vždy ve svátek patrona města svatého Liguriáše. Jeho kult vznikl v roce 1652, kdy kníže Ferdinand Josef z Ditrichštejna přivezl z Říma světcovy ostatky a věnoval je městu. Zde jsou ostatky ve skleněné rakvi uloženy dodnes. Polenští občané odnepaměti zavěšovali nad dveře a vrata domů mrkev zdobenou stuhami v barvách českého království.

Autor: Jaroslav Buček (čtk)