„Spolupracujeme s výtvarnou skupinou Noce. Připravujeme výstavu s názvem Maharal. Vystoupí i pěvecký sbor Nashira, Hana Fejková nebo divadlo dětí z Lauderovy školy. Budou se zpívat židovské písně,“ poodhalila Libuše Hodíková z Občanského sdružení Pro synagogu.

Zároveň se návštěvníci mohou těšit na prohlídku tamního židovského hřbitova. Synagoga v Nové Cerekvi se už delší dobu opravuje. Významná historická památka se tak stává skutečnou chloubou a dominantou městečka nedaleko Pelhřimova.

Čtrnáctého května je tam přichystán program na v pořadí již sedmý ročník festivalu. Na nejrůznější akce se všichni mohou těšit po celé léto na různých místech okresu.

Slavnostní zahájení festivalu Greenway se konalo už na konci května na zámku v Žirovnici. Výstavy, koncerty nebo bohoslužby se ale konají například i v Kamenici nad Lipou, v Moravči, nebo na Křemešníku. Greenway řemesel a vyznání organizuje občanské sdružení Na dobrých cestách. Na celé trase je umístěna řada zajímavých míst. Je dlouhá celkem 260 kilometrů a z kraje Vysočina přesahuje i do Jihočeského kraje. V galerii zámeckého mlýna v Jindřichově Hradci je například nyní k vidění Křižíkova historická vodní elektrárna, která je dokonce funkční.

Výběr z programu 7. ročníku festivalu
3. – 14. června Kamenice nad Lipou – výstava na zámku, práce sklářů
12. a 13. června Pelhřimov – rekordy a kuriozity na náměstí
14. června Nová Cerekev – synagoga a židovské hřbitovy, výstava Maharal
21. a 22. června Žirovnice – Expozice venkovských tradic na zámku
1. července – 30. srpna Počátky – výstava v muzeu
1. srpna Arboretum Johanka – westernové odpoledne, jízdy kočárem
7. srpna Kamenice nad Lipou – koncert country skupiny na nádvoří zámku
18. srpna Moraveč – bohoslužba, přednáška Petra Slámy, koncert
19. září Křemešník – prohlídka kostela s výkladem o historii