Protagonisté kapely, která vznikla před bezmála dvaceti roky jako První českomoravská nezávislá hudební společnost a časem zkrátila předlouhý název na zlidovělý Čechomor, si užívají léta jen zpola.

„Někteří z nás jsou právě na vodě, další u ní a jiní kdovíkde,“ rozesmál se Karel Holas, vzápětí již vážněji dodal, že kapela se co chvíli zavírá ve studiu. Zrovna totiž pracuje na nové, vánoční desce. Čechomor má s muzicírováním po letních festivalech bohaté zkušenosti. Vedle pivních slavností je častým hostem i na vinobraní či trnkobraní.

„Pokud bych si měl vybrat mezi tekutinami, které se tam oslavují, asi by vyhrálo trnkobraní. Ani pivo však není k zahození,“ podotkl Holas, jehož ohledně humpoleckého vystoupení mrzí jediná věc.

O pouhý den se tam mine s kapelou Tři Sestry, s níž dříve hrával. „Dodnes zůstáváme ve spojení, letos jsme se viděli již v Kytlici. Škoda, že oni hrají už v pátek, poklábosili bychom. Festivalová setkání bývají hodně příjemná,“ dodal houslista a zpěvák Čechomoru Karel Holas.