Dozorci měli podle obžaloby Večerkovou ze msty připoutat k okenní mříží takzvaně na Krista, a nechat ji tam tři a půl hodiny. „Poškozená byla ve výkonu trestu pod úplnou a efektivní kontrolou obžalovaných. Zacházení trvalo delší dobu, míra krutosti byla značná – poloha takzvaně na Ježíše, přičemž je nutné přihlédnout k osobě oběti, kdy se jedná o ženu. Zároveň o ženu se zdravotním postižením, o čemž obžalovaní věděli,“ vyjádřil se právní zástupce Večerkové Maroš Matiaško z Prahy.

Jenže Večerková se během vyšetřování ani před soudem žádného nároku nedomáhala. Je tedy otázkou, zda soud může takovou žádost podanou až dodatečně, vůbec akceptovat. „Poškozená neměla od počátku právní podporu. Neporozuměla poučení a důsledkům, které odmítnutí náhrady škody mělo pro její procesní postavení jakožto oběti i možnosti uplatňovat nárok na náhradu škody,“ argumentuje v písemném vyjádření Matiaško.

„Zákon hovoří jasně, poškozený musí svůj nárok přednést nejpozději u hlavního líčení před začátkem dokazování u soudu,“ podotkl státní zástupce Lukáš Vodička z Hradce Králové.

Podmínka a zákaz činnosti

Kauzu dozorců řeší Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Původně bylo obviněno z mučení a nelidského zacházení sedm dozorů. Pět mužů a dvě ženy. Věc ale stále není pravomocně skončena. Soud dozorce dvakrát zprostil viny, jednoho pravomocně. Odvolací soud v Pardubicích ale pokaždé případ vrátil k novému projednání. Loni v září pak soudkyně všech šest obžalovaných uznala vinnými ze zneužití pravomoci úřední osoby a potrestala je podmínkami a zákazem činnosti na dva roky.

„Soudkyně tak učinila pod tlakem odvolacího soudu, kdyby tak neučinila, mohlo by jí hrozit kárné řízení. Soud měl řešit odpovědnost každého z nás, ale i tak je to celé zmatečné,“ svěřil se Deníku jeden z obžalovaných Petr Jeřábek.

Jasněji v celé kauze by mohlo být tento týden, kdy zasedne soud v Pardubicích, aby řešil odvolání obžalovaných i státního zástupce Vodičky.

Ilustrační foto.
Lékař z Brodu, který nepoznal prasklou lebku pacienta, bude muset znovu k soudu

„Soud v Havlíčkově Brodě změnil právní kvalifikaci z mučení na zneužití pravomoci. Podle mne by měli být obžalováni odsouzeni za mučení a nelidské zacházení, protože to více odpovídá popisu skutku, který také soud poupravil. Navíc je tato kvalifikace pro obžalované z hlediska trestu mírnější,“ namítl Vodička.

K veřejnému zasedání u pardubického soudu měla být tento týden předvedena i Alice Večerková. Jenže se tak nestane. Soud dostal z věznice v Ruzyni informaci, že je transport Večerkové k soudu nerealizovatelný. Proč? To není jasné. Jisté ale je, že Večerková znovu sedí. Obvodním soudem pro Prahu 4 byla odsouzena za maření výkonu úředního rozhodnutí na jeden rok. Odsouzení se týkalo incidentu na jedné tramvajové lince v Praze, kde Večerková kolem sebe trousila vulgární nadávky, výhrůžky a agresivitu. Cestující její chování natočili na mobilní telefon.

Většinu hněvu na videu směřovala Alice Večerková k muži, který ji natáčel. Večerková totiž v tramvaji cestovala se dvěma psy bez náhubku. Z videa je patrné, že se Večerková po muži v jednu chvíli ohnala vodítkem, což doprovodila patřičnými vulgaritami.

Zdroj: streetpeopleofprague

Video se nakonec dostalo do rukou policie a posloužilo jako důkaz, na jehož základě skončila Večerková ve vazbě. „Žena byla obviněna z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Na žádost policie ji pak Obvodní soud pro Prahu 4 poslal do vazby,“ potvrdila už dříve Deníku mluvčí policie Hlavního města Prahy Violeta Siřišťová.

Večerková byla v minulosti pravomocně odsouzena za opakované porušení soudního zákazu řízení a opakovaně jí úřady odebraly zvířata kvůli jejich týrání. Právě nedodržení soudního zákazu chovat zvířata ji znovu přivedl do vazby, následně i do výkonu trestu.