Kromě něj byly obžalovány ještě dvě právnické osoby - společnosti Tyflo ČR, o.p.s. a Organizace nevidomých z.s. V obou byl jednatelem Hegner. Podle obžaloby uzavíral smlouvy na práci s desítkami lidí se zdravotním postižením. Na ty pak od státu čerpal dotace.

„Problém byl mimo jiné v tom, že v žádostech o dotace obžalovaný uváděl nepravdivé informace o zaměstnávání lidí a jejich odměňování. Většinou totiž vůbec žádnou práci nevykonávali. Šlo o takzvané mrtvé duše, na něž obžalovaný pouze pobíral dotace v řádu milionů korun,“ vysvětlil žalobce Jan Fichtner z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně.

Celková škoda, kterou měl Hegner státu způsobit, se pohybuje kolem sedmi milionů korun. Co s penězi udělal, není jasné. Podle obžaloby lidé, s nimiž Hegner uzavíral fiktivní smlouvy, byli podobně zdravotně postiženi jako on, tedy nevidomí. Někteří ani žádné peníze nedostali, jiní inkasovali jen část peněz. Podle obžaloby navíc lidé, kteří nějaké peníze dostali, tak je museli posílat zpět na účty obžalovaného, což potvrdila řada svědků.

„S obžalobou nesouhlasím, a necítím se vinen. Všichni, kteří u nás měli práci, tak ji vykonávali a dostali zaplaceno. Pokud nám posílali nějaké peníze, tak šlo o sponzorské dary, na což jsme měli podepsané darovací smlouvy. Vše bylo i ve výročních zprávách,“ reagoval Hegner na obžalobu přímo u soudu.

Pokud šlo o nepravdivé údaje uvedené v žádostech o dotace, k tomu Hegner řekl, že on sice žádosti vyplňoval, ale podávaly je účetní.

„Obsah žádostí jsem nekontroloval. Pokud bylo něco špatně, dozvěděl jsem se to až zpětně. K účtům měly kromě mě přístup i účetní,“ řekl u Krajského soudu v Brně Hegner.

Státu měla podle obžaloby vzniknout škoda kolem sedmi milionů korun. Zmocněnkyně úřadu ale u soudu po obžalovaných žádá sumu přes jedenáct milionů korun.

Soud kromě obžalovaného četl i výpovědi svědků. V nich například zaznělo, že měli dostávat peníze v době, kdy vůbec pro společnosti žádnou práci nedělali a ani nepodepisovali žádné smlouvy. Také potvrdili, že peníze, které dostali, museli vracet obžalovanému. „Říkal, že peníze mám poslat zpět, protože mu nevyšly odvody, nebo je chtěl zhodnotit,“ uvedl svědek do protokolu.

Obžalovaný Pavel Hegner přišel k soudu v doprovodu své asistentky a obhájce Aleše Čápa. | Video: Deník/Roman Martínek

Hegner přišel k soudu v doprovodu své asistentky a obhájce Aleše Čápa. Hlavní líčení je naplánováno i na středu. Poté bude s největší pravděpodobností soud odročen. Obhajoba totiž chce k soudu předvolat několik svědků. Jednou z nich je i žena, která měla podle Hegnera o dění kolem společností největší přehled. Kdy padne rozsudek, není zatím jasné.