Trestní oznámení podával ještě tehdejší hejtman Jiří Běhounek a ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. Jenže to bylo už v roce 2012. Od podání obžaloby v prosinci 2013 tak uteklo už více než deset let.

Pro jihlavského zkušeného soudce Vladimíra Sovu to byl důvod k novému překvapivému rozhodnutí v celé kauze. „U obžalovaného Fučíka bylo stíhání zastaveno pro neúčelnost. Na obžalovaného Chytila se vztahovala promlčecí desetiletá lhůta, která vypršela loni v prosinci,“ informoval soudce Sova.

Ilustrační foto
Kauza o zakázce na měření hluku ztratila smysl, myslí si jihlavský soudce

Ten rozhodl v neveřejném zasedání. Rozhodnutí je pravomocné pouze u Fučíka. Kauza tak pro něj po dvanácti letech končí.

Rozhodnutí soudu zastavit jeho stíhání pro neúčelnost bylo motivováno tím, že je Fučík ve vězení, kde si odpykává pětiletý trest. Navíc mu hrozí další odsouzení u pražského soudu. Obžalovaný je z daňových podvodů v řádu milionů korun. Za zločin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, mu hrozí trest od pěti do deseti let. Kdy padne verdikt, není zatím jasné.

Zatímco v případě Fučíka se zdá být rozhodnutí jeho stíhání pro neúčelnost zastavit logické, u Chytila už se právníci neshodnou. „Zastavit stíhání pro promlčení je poměrně sporná věc. Když se deseti právníků zeptáte, zda je možné během soudního procesu použít k jeho zastavení promlčitelnost, devět z nich vám odpoví, že ne,“ reagoval obhájce Fučíka Rostislav Kovář z Třebíče.

Navíc je zvláštní, že soudce nepoužil tentýž důvod – tedy promlčení případu i u Fučíka. „Je to složitá právní konstrukce, která ještě bude podrobena důkladné diskuzi,“ naznačil Kovář.

Soud - ilustrační foto.
Je to k smíchu, míní právník o kauze měření hluku na Vysočině

S rozhodnutím soudu si totiž není jistý ani jihlavský okresní státní zástupce Kamil Špelda.

„Proti rozhodnutí jsem podal stížnost. Je potřeba, aby se někdo zabýval všemi lhůtami během soudního řízení, které by mohly promlčecí lhůtu ovlivnit,“ uvedl žalobce Špelda.

V každém případě jde o jeden z nejdéle projednávaných trestních případů na jihlavském soudě, možná i v celém kraji.  „Moc tomu nerozumím. Podle mne to byla věc, která se dala vyřešit na dvou či třech hlavních líčeních. Místo toho je z toho dvanáctiletý proces,“ podotkl Kovář.

Ilustrační foto
Soud za měření hluku na Vysočině pokračuje i po 13 letech. Vrací se do Jihlavy

Fučík i Chytil byli během té doby několikrát obžaloby zproštěni i odsouzeni. Případ měli na stole tři soudci. Jeden z nich na případu několik měsíců nepracoval. Nakonec věc připadla do kompetence bývalého předsedy soudu Sovy. „Já se k tomu nechci nijak vyjadřovat,“ reagoval soudce.

Obhájce Kovář se ale pro Deník vyjádřil bez servítek: „Domnívám se, že je to skutečná ostuda justice. V advokacii jsem čtyřicet let a a nepamatuji si na tak „složitý“ případ. Podle mne je za vším neuvěřitelný soudní ping-pong mezi okresním a krajským soudem,“ mínil Kovář.

Podle něj vždy okresní soud splnil požadavky toho krajského, ale přesto se kauza z nějakého důvodu opakovaně vracela zpět do Jihlavy. „Není podle mne vyloučeno ani to, že mezi oběma soudy panovala nějaká až osobní averze,“ dodal Kovář.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě má svoje známky

Zdroj: Deník/František Vondrák a Česká pošta