Okresní soud v Jihlavě v pondělí vynesl verdikt nad myslivcem Milanem Benešem obviněným z pytláctví. Sedmačtyřicetiletý muž podle obžaloby surově umlátil klackem jednu srnu a srnče, navíc v době hájení. Incident se stal loni v únoru v oplocence u Čížova na Jihlavsku. Svědkem chování myslivce byli místní chalupáři. Ti také vše oznámili na policii.

Ilustrační fotografie
Myslivec ubil srny v oplocence u Čížova. Kolegové jeho chování odsoudili

„Je alarmující, že takovéto trestné činnosti se dopustí člověk, který má ze svého postavení naopak povinnost přispívat k ochraně přírody a zvěře,“ zhodnotila čin Milana Beneše jihlavská soudkyně Dagmar Koutníková Trnková.

Beneš naopak podle svého tvrzení srnám ušetřil trápení, když jim dal ránu z milosti poté, co se zamotaly do drátěného pletiva, a vážně se zranily. Beneš se se svým synem snažili srnky z oplocenky vyhnat. Zvěř ale podle soudu svým chováním spíše vystresovali tak, že začala v oploceném pozemku panikařit.

„Podle názoru soudu mohl obžalovaný zvolit úplně jiný postup, který by zvěři umožnil se uklidnit, zorientovat a bezpečně uniknout. Místo toho byla srna a srnče nahnáni do rohu oplocenky,“ upozornila soudkyně Koutníková.

Beneš tvrdil, že srny byly natolik vážně zraněné, že by bylo naopak neetické, kdyby je nechal umírat v bolestech.

„Udělal jsem to klackem, který jsem našel na místě. Srně už nebylo pomoci, čelist jí visela jen na kůži,“ hájil se myslivec.

Pytláctví

Soud mu vyčítal i to, že na místo nezavolal místního mysliveckého hospodáře, místo toho z místa odešel a dál se o zvířata nezajímal. Beneš namítal, že na něj neměl kontakt. U soudu tvrdil, že zvěř nelovil, proto nemůže být obviněn z pytláctví.

„Lovení je jakákoli činnost vedoucí ke skolení zvěře,“ argumentovala soudkyně Koutníková s tím, že obhajobu Beneše vnímá jako účelovou se snahou vyhnout se trestní odpovědnosti.

Soud proto nakonec uznal Milana Beneše vinným z trestného činu pytláctví, za což mu uložil peněžitý trest ve výši necelých třicet tisíc korun.

Orel mořský je po operaci.
Na Pacovsku někdo postřelil ohroženého orla mořského. Zotavuje se po operaci

Kromě toho dostal zákaz činnosti výkonu práva myslivosti na dva roky. Kromě trestu musí poškozenému mysliveckému sdružení zaplatit způsobenou škodu osmadvacet tisíc korun za ubité srnky. Podle soudu myslivci polehčovalo pouze to, že nebyl dosud soudně trestán. Jinak prý na své jednání neměl žádný sebekritický náhled.

Milan Beneš se proti rozhodnutí soudu na místě odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Kauzou se tak ještě bude zabývat Krajský soud v Brně.