Tak tomu bylo i v případu, který tento týden řešil Okresní soud v Jihlavě. Čtyřiatřicetiletý Vladimír Hykš z Liberce se nejméně od března 2021 do února 2023 na seznamovacích portálech vydával za ženu. Pod smyšlenými jmény a přezdívkami, jako například Fragel, Roidrage nebo Kejlarka lidem sliboval zaslání svých erotických fotografií, videí a také erotické schůzky. Ty ale neměl v úmyslu uskutečnit. Přesto si za ně nechal předem posílat desetitisíce i statisíce korun.

„Obviněný uváděl poškozené v omyl tím, že jim zasílal fotografie a videa volně stažená z internetu, která pak vydával za svá. Dalším lidem žádné fotografie či videa vůbec neposlal, přislíbené nabízené erotické služby neposkytl. Jako muž vydávající se za ženu, ani poskytnout nemohl,“ informoval o případu jihlavský žalobce Jan Vystrčil.

Takto Hykš podvedl nejméně pětatřicet lidí po celé republice o neuvěřitelných 936 tisíc korun. Jihlavští kriminalisté se začali případem zabývat poté, co celou záležitost přišel oznámit jeden poškozený z Vysočiny. Za služby, které zájemci nikdy dostat nemohli, protože domnělá žena nebyla ženou, byli ochotni bez jakékoli záruky poslat tisíce. V několika případech i částky přesahující tři sta tisíc korun.

„Existují lidé, kteří jsou ochotni ze svých příjmů každý měsíc poskytnout hodně peněz za to, že jim někdo, nehledě na rizika vyplní jejich sexuální touhy kdykoliv budou chtít,“ podotkl Vystrčil.

Čím konkrétně byla nabídka podvodníka natolik poutavá, že mu lidé peníze posílali na dva účty, policie nezveřejnila. V jednom případě si podvodník dokonce na zájemci vymohl zakoupení dvou úplně nových notebooků za šedesát tisíc korun. O největší částku přišel muž, který podvodníkovi poslal přes 352 tisíc korun, další pak přes 111 tisíc a 186 tisíc korun. Ve všech případech ale šlo o nabízené smyšlené sexuální služby, a to i od více „žen“.

V říjnu 2022 pak Hykš na aplikaci WhatsApp vystupoval pod přezdívkou Kejlarka, kde po poškozeném požadoval uhrazení zboží za dvanáct tisíc korun. Když to poškozený odmítl, Hykš začal vyhrožovat posláním intimních fotografií do jeho zaměstnání a obtěžováním rodiny. Kriminalisté nakonec muže obvinili z přečinů podvodu a vydírání. Hykš se ke všemu přiznal. Údajně ho k tomu dohnala tíživá finanční situace. Nakonec prý byl rád, že ho policie odhalila.

Se státním zástupcem pak uzavřel dohodu o vině a trestu. Jednou z podmínek je i to, že poškozeným vrátí všechny peníze, o něž je okradl. Soud dohodu o vině a trestu schválil ve čtvrtek 14. března.

„Obviněný byl odsouzen ke třem letům. Vzhledem k polehčujícím okolnostem mu trest podmíněně odložil na maximální zkušební dobu pěti let,“ informoval o výsledku jednání žalobce Vystrčil. Rozsudek je pravomocný.