„V minulosti se objevily případy, kdy někdo nabízel falešné vstupenky například na různé festivaly, ale aktuální případ falšování vstupenek je mnohem rozsáhlejší. Takový jsme tu ještě neměli,“ potvrdila krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková. Policie upozorňuje, že s největší pravděpodobností budou přibývat další lidé, kteří si koupili falešné lístky.

Podvodníka policisté zadrželi ve středu. „Už nyní víme, že prodával falešné vstupenky i na další zápasy, například Česko proti Kanadě,“ upozornila Čírtková. Policie doporučuje, aby si lidé své vstupenky raději předem zkontrolovali. Nejsnazší způsob, jak poznat nepravou vstupenku, je si načíst QR kód a čárový kód na vstupence. V některých případech je ale odhalení složitější, a člověk podvod zjistí až u vstupu do haly. „Načtení QR kódu je snadný způsob, jak zjistit, že si lidé koupili vstupenku na dané sportovní utkání, a ne na něco úplně jiného,“ popsala Čírtková a nastínila, co by lidé měli dělat, když falešnou vstupenku odhalí.

Když už lidé zjistí, že si koupili falešnou vstupenku, mají se okamžitě obrátit na policii se všemi informacemi včetně toho, kam poslali peníze. Podvodník z Pelhřimova místo skutečných vstupenek zasílal lidem padělky, které sám vyráběl. Většina falešných vstupenek na hokejové mistrovství světa je na zápasy, ve kterých hraje tým České republiky. Všechny mají stejný QR kód a čárový kód.

„Proto doporučujeme všem lidem, kteří si kupovali vstupenky mimo oficiální místa prodejů, aby si vstupenky zkontrolovali ještě předtím, než na zápasy vyjedou. Platí to jak pro utkání MS v hokeji, tak pro červnové ME ve fotbale v Německu,“ doporučila Čírtková.

Jakým způsobem podvodník lístky falšoval, policie zjišťuje. „Naším cílem bylo především varovat veřejnost, aby si na koupi lístků dávala větší pozor. Především na utkání mistrovství ve fotbale, které se koná v Německu. A to už by pro fanoušky mohl být větší problém, pokud to zjistí až na místě,“ uvedla Čírtková.

Policie na případu dál pracuje. Počet poškozených bude s největší pravděpodobností ještě přibývat.