„Prohlédnou si náměstí, pak zamíří do zámecké zahrady s památnou lípou a pokračují na prohlídku kamenického muzea, které sídlí v zámku,“ přiblížila vedoucí kulturních zařízení Kamenice nad Lipou Alena Kůrková.

Láká lesní hřbitov i úzkokolejka

Turisté se také rádi zajdou podívat na kapli Svaté Máří Magdaleny na hřbitově Bradlo. Ten se navíc pyšní titulem nejhezčího lesního hřbitova v Evropě. Nevynechají ani návštěvu židovského hřbitova kousek za městem.

Milovníci cykloturistiky si v Kamenici také přijdou na své. Šlápnout do pedálů mohou jak po naučné stezce Vítězslava Nováka, tak i v okolí města. „Kola si ale musí lidé přivézt s sebou. Půjčovnu bicyklů tu zatím nemáme,“ upozornila Kůrková.

Hlavně u rodin s dětmi se těší velké oblibě jízdy parním vlakem po úzkokolejné trati Nová Bystřice – Obrataň.

„Na výlety parním vláčkem se navíc od letošní sezony budou zájemci vypravovat z druhého nejkrásnějšího nádraží v České republice,“ připomněla Kůrková titul, který kamenické vlakové nádraží nedávno získalo.

Nejvíce návštěvníků pravidelně přiláká festival hraček z přírodního materiálu Hračkobraní. To do Kamenice přivede spoustu příznivců hraček ze všech koutů republiky. Hračky letos zámek ovládnou od devátého do třináctého července.

Filmy, divadla a koncerty

„Kromě klasického programu jako jsou výstavy, trh nebo ukázky výroby hraček jsme připravili také řadu novinek. Plánujeme třeba rozšíření tvůrčích dílen či Hračkohrátky aneb soutěže pro celou rodinu,“ nastínila Alena Kůrková.

Turisté, kteří chtějí vyrazit za kulturou, se v Kamenici rozhodně nudit nebudou. V rámci tradičního Kamenického kulturního léta pořadatelé připravili řadu divadelních i hudebních představení.

„Na červenec chystáme divadelní představení a promenádní koncert. V srpnu se pak zájemci mohou těšit na černošské tance nebo recitál písničkáře Josefa Fouska,“ vyjmenovala Kůrková.

Příliv zahraničních turistů Kameničtí čekají hlavně koncem srpna. To se totiž koná první ročník filmového festivalu Pod Lipou 2008. „Přijede na něj ke dvěma stovkám filmových fanoušků z Velké Británie,“ uvedla vedoucí Kůrková.

Festival ale nenabídne pouze filmy českých i zahraničních režisérů zvučných jmen. „Návštěvníci se mohou těšit také na koncerty z oblasti vážné i polupární hudby nebo autorská čtení,“ pokračovala Kůrková.