Kam se poděla turistická lákadla Pelhřimovska? Až na čtvrtém místě průzkumu agentury Dema skončilo pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit, na osmé příčce se umístil hrad Kámen a jako poslední v nejatraktivnější desítce skončil Křemešník.

Tři sta dotázaných

Úkolem tří set dotazovaných obyvatel Vysočiny bylo vyjmenovat tři podle nich nejvýznamnější památky, turistická a volnočasová místa Vysočiny. Agentura pak sestavila pořadí deseti nejčastěji se opakujících odpovědí.

„Ochota lidí odpovídat a snaha poradit opravdu to nejlepší místo signalizuje, že své tipy nejenom navštívili nebo znají, ale že je považují za bohatství oblasti, kde žijí,“ řekla Lea Jozífková, asistentka výzkumu firmy Dema.

Lidé k názvům míst často připojovali přídomky. „Například krásný, neobyčejný, pozoruhodný, originální, překvapivý a podobně,“ podotkla Jozífková. Časté prý byly také komentáře typu: „To stojí za to vidět,“ nebo mírná kritika jako: „Chtělo by to větší propagaci.“

Průzkum, nazvaný Kam na výlet na Vysočině, uspořádala společnost Dema, která poskytuje služby v oblasti veřejného mínění a průzkumu trhu. Jejím cílem bylo upozornit na místa, která jsou natolik zajímavá, že stojí za to je navštívit.

Cíl Japonců: Santiniho kostel

Na Pelhřimovsku lidi nejvíce láká turistika v krásné přírodě Chráněné krajinné oblasti Křemešník a hned v závěsu atraktivní historický hrad Kámen. Nejnavštěvovanějším místem z celé Vysočiny je ale poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.

„Za červen se na Zelenou horu přišlo podívat tři tisíce sedm set lidí,“ sdělil kastelán kostela na Zelené hoře Karel Straka. Mezi návštěvníky památky UNESCO nechyběli cizinci. „Zaznamenali jsme hlavně Japonce a Nizozemce,“ podotkl kastelán Straka.

V devíti stech odpovědí od tří set respondentů ankety se objevilo sedmdesát osm různých názvů míst a památek, jež podle dotazovaných nesou punc zajímavosti, neobvyklosti či historie. „Tipy na výlet se mohou hodit všem, kdo na Vysočině tráví volný čas a hledají turisticky atraktivní cíle,“ uvedla Josífková.

Nej místa Vysočiny

1. Jihlava (zoo, Vodní Ráj, katakomby)
2. Telč (zámek, náměstí)
3. Třebíč (židovská čtvrť
UNESCO, bazilika)
4. Pelhřimov (Muzeum rekordů a kuriozit)
5. Žďárské vrchy (příroda CHKO)
6. Zelená hora (UNESCO)
7. Náměšť nad Oslavou (zámek)
8. Kámen (hrad)
9. Velké Meziříčí (zámek)
10. Křemešník (rozhledna)