„Jezdí k nám především Holanďané, kteří jsou ubytovaní v nedalekém kempu. Velice populární a jimi navštěvovaná je naučná cykloturistická stezka Pamětihodnosti Žirovnicka. V poslední době se ale setkáváme i s návštěvníky z Německa, Itálie a Anglie,“ prozradila Věra Nepilová z turistického a informačního centra. Jak dodala, město v loňském roce přivítalo více než devět tisíc turistů.

Další dva tisíce lidí pak přilákala například letní akce Zahrada Vysočiny, která se letos koná na tamním zámku znovu, a to už příští týden.

Tím ovšem přehlídka prázdninových akcí na zámku zdaleka nekončí.

Už tento víkend tam začíná mezinárodní klarinetový festival, který potrvá celý příští týden.

„Celý červenec a srpen jsou také připraveny noční prohlídky zámku, které začínají vždy v osm hodin večer. Prohlídková trasa zámku je letos rozšířena i o zámecký špýchar,“ přiblížila Nepilová. Prázdninové dny budou v Žirovnici patřit také letnímu kinu, které v průběhu dvou měsíců uvede celkem sedm filmů.

Turisté míří na vyhlídkovou věž

Nedaleké Počátky v červenci a v srpnu také nemají o turisty nouzi.

Kromě krás okolní přírody jezdí obdivovat především tamní muzeum, které je nejstarší v regionu.

„Hojně navštěvovaný je také rodný dům básníka Otokara Březiny s jeho památníkem, vyhlídková věž kostela, která je přístupná od dubna do září, nebo místí naučná stezka,“ podotkl Vít Kratochvíl z počáteckého informačního centra.

„Letos byl navíc otevřen Restort Svatá Kateřina. Může nabídnout ubytování a příjemnou relaxaci. To jistě do města přiláká ještě více lidí a zkvalitní poskytované služby,“ dodal Kratochvíl.