Do konce základní části zbývá už jen devět kol. Lední medvědi po špatném začátku sezony hodně přidali a postup do play off rozhodně není nemožný. Cítí to i manažer a zároveň trenér týmu Aleš Kučera, který přiznává: „Hodně napoví hned následující zápas s Děčínem a pak klíčové bude utkání proti Nymburku, který je v tuto chvíli před námi."

Z posledních osmi zápasů jste šest vyhráli. To přineslo razantní vzestup tabulkou. Co za tím stojí?
Na začátku sezony jsme se netajili tím, že máme dva soupeře. Tím prvním byla část radnice v podobě místostarosty Kocha. Druhý soupeř je ten, s nímž se setkáváme na poli sportovním. Úvod sezony byl tím hodně ovlivněný, chyběla nám koncentrace, řešili jsme příliš mnoho problémů. Připomenu jen to, že kabinu pro dvaadvacet lidí několik týdnů sdílelo pětatřicet hráčů. Dělilo se o ni áčko s mládeží. Byli jsme nuceni začít blokem zápasů na stadionech soupeřů, což se pochopitelně pod naše výsledky podepsalo. Situace se postupně uklidnila, začali jsme s určitými omezeními fungovat jako normální druholigový klub. Musím poděkovat ředitelce Technických služeb, která ustála určitý politický tlak a společně jsme nalezli dohodu ohledně ledů a kabin, takže zbytek sezony snad už dohrajeme v klidu. Každopádně výsledkový obrat přinesly zápasy doma, v tomto ohledu máme pátou nejlepší bilanci v soutěži.

Ze spodu tabulky se tým dostal na hranici postupu do předkola play off. Jak tuto situaci vnímáte a co bude pro splnění postupového cíle nejdůležitější?
Hodně napoví hned následující zápas s Děčínem a pak klíčové bude utkání proti Nymburku, který je v tuto chvíli před námi. Pokud to zvládneme, naše šance vybojovat předkolo se výrazně zvýší. Platí ale, že se musíme maximálně soustředit na každé utkání, potřebujeme pravidelně získávat body.

Dá se počítat s tím, že při honu za play off tým ještě doplníte?
Nechystáme to. Pro nás je důležité, že máme v kádru nějakých osmdesát procent pelhřimovských hráčů, prakticky celý útok stojí na odchovancích. Chceme, aby se o to popral tento tým, který je celou sezonu pohromadě. Navíc jsme limitovaní tím, že po případném postupu do play off by za nás mohli hrát jen hráči, kteří v základní části odehráli osmnáct zápasů a více. Jedinou výjimkou je Beneš, který momentálně hraje v Havlíčkově Brodě. Ten u nás odehrál polovinu sezony, kvótu zápasů potřebných pro play off by tedy splňoval. Uvidíme, jak se situace vyvine, zda v závěru ledna začneme s jeho nynějším klubem jednat.

Z trenérské stáže v Americe se vrátil Jan Čekal. Máte tedy v tuto chvíli trochu přetlak na postu brankáře. Jak to budete řešit?
Situaci jsme už řešili. Možná jsme přijali rozhodnutí tak trochu sami proti sobě, ale rozhodli jsme se právě v návaznosti na případný postup do play off. Svobodu z Třebíče už nebudeme využívat nebo jen naprosto minimálně, o post jedničky si to rozdají Černý právě s Čekalem.

Z posledních devíti kol bude hrát ještě šestkrát doma. Los má ovšem i stinnou stránku. V předposledním kole hostíte momentálního lídra Kolín, končíte na ledě čtvrtého Jablonce nad Nisou. V závěru základní části budete případnou bodovou ztrátu dohánět těžko. Souhlasíte?
Naprosto. Byť Jablonec i Kolín jsou týmy, které jsou čas od času k poražení, bude rozhodující, co si uhrajeme do 32. kola. Pravděpodobnost, že v posledních dvou zápasech budeme bodovat, není velká.

Při kalkulacích musíme připustit i tu alternativu, že play off nevybojujete a budou vás čekat zápasy o udržení. Herní klíč je v nich hodně neúprosný, začínat se bude úplně od začátku. . .
Je to špatná varianta, sestoupit může tým, který celou sezonu hrát ve středu tabulky. Navíc v play out neplatí pravidlo o zákazu startu hráčů, kteří v základní části neodehráli alespoň padesát procent zápasů. V tuto chvíli jasně poslední Jindřichův Hradec má možnost posílit tým a plně se soustředit na konec sezony. To se ostatně děje. V Hradci už je teď Kúdela z Českých Budějovic. Signalizuje to jediné, sestupem ohrožené týmy mohou hodně změnit svou tvář a z boje o udržení se stane pro všechny velká loterie. Přiznám se ale, že nad tím teď moc nepřemýšlím, v klubu se spíše upínáme k cíli vybojovat play off.