Za sebou má tři sezony ve druhé lize. K nim v dresu táborských Kohoutů vedla poměrně klikatá cesta. S hokejem začínal jako žáček doma v Humpolci. V páté třídě přestoupil do Havlíčkova Brodu. „Tam jsem byl do mladšího dorostu. Pak jsem se ale dostal do situace, že pro mě nebylo místo,“ vysvělil.

V tu chvíli se ozval se Tábor. „Postupoval do extraligy dorostu. Mně se tak nabídla šance chytat stejnou soutěž, jaká byla v Brodě,“ pověděl. Přesunul se tam na internát, vychodil střední školu a postupně se propracoval až do áčka. S ním ještě v létě absolvoval přípravu na ligu.

Jenže celek z husitského města by se rád posunul o stupínek výše, proto zbrojil na všech frontách. Na pozici brankářské jedničky přišel Kristián Kolář z Plzně. „Je to výborný brankář. Kvalitou druhou ligu převyšuje. Je logické, že toho odchytá většinu,“ pokrčil smířeně rameny.

O roli dvojky se měl dělit se svým jmenovcem Davidem Novákem. „Vedení mělo tu představu, že by jeden z nás dělal dvojku a druhý by hostoval v Soběslavi. Po měsíci bychom se měnili,“ poznamenal třiadvacetiletý gólman.

Pro toho se stala v kombinaci s prací v Humpolci situace neudržitelnou. Začal tedy hledat jinou alternativu. „V Táboře jsem byl všechny roky jen na hostování, ale hráčem jsem stále Havlíčkova Brodu. Proto jsem oslovil pana Kozlíka, jestli by nebyla možnost chytat tam. Řekl mi, že má své brankáře a navíc Chaloupka na hostování z Jihlavy,“ přiznal, že nepochodil.

Chytat třetí nejvyšší soutěž přesto mohl. Dvě nabídky však nebyly zajímavé. „Mohl jsem jít do Písku nebo Příbrami. Abych ale někam jezdil sto kilometrů, za to mi druhá liga nestojí,“ proklamoval Michal Novák.

I proto se dostal do hry Pelhřimov s jihočeskou Krajskou ligou. Je možná překvapením, že žádnou roli v hostování nesehrál trenér Pavel Zmrhal, který do Pelhřimova dojíždí právě z Havlíčkova Brodu. „My se vůbec neznáme. V Brodě jsme se nesetkali,“ vysvětlil gólman a pak odhalil skutečnou cestu: „Naopak znám se s Filipem Kasalým. Ten už mi loni říkal, že kdybych v Táboře skončil a neměl kde chytat, že se mu mohu ozvat. Proto jsem toho využil a dohodli jsme se.“

Šel sice o soutěž níž, ale líbí se mu ambice Ledních Medvědů. „Mám to z Humpolce kousek a hlavně kluci chtějí postoupit,“ připomenul veřejně vyhlášený cíl pelhřimovského klubu pro tuto sezonu.

Podle Michala Nováka to není nereálné. „Když se podívám na tým, tak jsem přesvědčený, že by se ve druhé lize neztratil. Trochu by asi potřebovala doplnit obrana, útok je však skvělý. Hrají v něm kluci, kteří právě ve vyšší soutěži nasbírali zkušenosti,“ připomenul.

K jihočeské Krajské lize jako soutěži hledí s respektem. „Chytal jsem ji tři roky za béčko Tábora, takže ji znám dobře. Mám pocit, že je rok od roku kvalitnější,“ uvedl. Jeho slova potvrdil hned první zápas. Pelhřimov zdolal Hlubokou nad Vltavou až v prodloužení.

Michal Novák věří, že to nebylo utkání poslední. Minimálně proto, že se v kabině začal cítit jako doma. „Jsou tam pohodoví kluci. Dobře se s nima povídá. Je vidět, že jsou partou, což je důležité,“ připomenul.