Je to už taková tradice. Čeští hokejisté v průběhu sezony dosahují slušných výsledků v edici Euro hockey tour. Tedy pravidelného měření sil s evropskou špičkou v podobě výběrů Švédska, Finska a, po vyřazení Ruska, Švýcarska.

Jak se však blíží mistrovství světa, posledním testem bývají české hokejové hry zkraje května, výsledky národního týmu mají sestupnou tendenci. A nejinak tomu bylo také letos a na potvrzení této skutečnosti stačily jen první dva zápasy národního týmu. Prohry 1:4 s Finskem a 0:2 proti Tre Kronor.

Důvod bývá prostý. Soupisky našich největších konkurentů už bývají doplněné o posily z NHL. Ta česká také, ale už dlouho platí, bohužel, že kvalita i kvantita hráčů, které mají v nejlepší hokejové lize světa naši soupeři, jsou oproti té české na nesrovnatelné úrovni.

Fotbalisté mladší přípravky Chotěboře (žluté dresy) se v sobotním dalším kole krajského přeboru utkali s benjamínky Vrchoviny a Třešti.
VIDEO: Podívejte se na góly ze zápasů benjamínků Chotěboře, Třešti a Vrchoviny

Ale pozor, jen o tom to není. Třeba Finové kolikrát vsadí jen na hráče ze své domácí ligy a přesto pak berou na šampionátu cenný kov. Tam jsme zase u toho, jak kvalitní a hlavně náročnou mají svoji elitní soutěž. A zde všechno začíná u vynikající práce s mládeží. Kolikrát už se v českém hokeji na toto téma hovořilo…

Přes to všechno budu u ledního hokeje vždy tvrdit, že medaile, třeba ve srovnání s házenou, basketem a dalšími kolektivními sporty, o fotbalu ani nemluvě, to je úplně jiný level, tu bude pro Čechy pokaždé viset relativně, opakuji relativně, nízko.

Stačí si vzpomenout na loňský šampionát. Co stačilo Němcům a hlavně domácím Lotyšům k senzačním stříbrné, resp. bronzové medaili? Nadšení, víra ve vlastní schopnosti, přístup ne na sto, ale sto padesát procent, a pak samozřejmě ona potřebná souhra příznivých okolností.

Hokejisté Horácké Slavie Třebíč (červené dresy) ohlásili hned zkraje suché přípravy na další ročník několik změn v jejich kádru.
Kádr hokejistů Horácké Slavie zaznamenal řadu změn, kanonýr Dočekal ale zůstává

Nestane se to každý rok, namítne leckdo. To jistě ne, ale úroveň hokeje v Česku je přece ve srovnání s Lotyšskem či Německem také někde úplně jinde.

Nu což, teď už jen držet palce, ať to českým hochům v Praze dobře dopadne. Jako každým rokem, i letos budu věřit, že to cinkne.